Bartolomej Gönczy se po šestnáctiletém působení v Praze přestěhoval zpět na Slovensko nedaleko ukrajinsko-maďarských hranic. Jeho návrat znamenal začátek ambiciózního počinu – obnovy hradu Csonkavár, projektu vedeného jak osobním nadšením, tak i snahou o zachování historických památek. Gönczy koupil zříceninu hradu a přilehlou restauraci za přibližně 2,5 milionu korun.

Zdroj: Youtube

Nákladná renovace

Po koupi zahájil Gönczy rekonstrukci a zboural stávající stavby, které neodrážely původní středověkou architekturu. To zahrnovalo demolici fungující restaurace i některých částí hradu. Radikální opatření mělo uvolnit cestu k autentičtější obnově. Gönczy odhaduje, že celkové náklady na renovaci dosáhnou 25 až 30 milionů korun.

Významné objevy

Protože si uvědomuje důležitost historické přesnosti, zapojil do procesu restaurování archeology. Jejich odborné znalosti jsou klíčové pro zajištění toho, aby renovace respektovala archeologickou integritu místa. Spolupráce již přinesla významné objevy, včetně úplného půdorysu původní budovy o rozměrech 25 × 25 metrů, která byla pravděpodobně obytným palácem.

Nekonečné odstraňování suti

Posledních sedm let Gönczy usilovně pracuje na odstraňování nahromaděné suti a zeminy z místa. Ročně odstraní přibližně 700 tun materiálu. Navzdory obrovským fyzickým a finančním nárokům je Gönczy nadále oddán projektu obnovy. "Šetříme, kde se dá," vysvětluje, zatímco pečlivě odklízí zbytky staletého zdiva.

Vinařská vášeň

Kromě obnovy hradu Csonkavár má Gönczy vizi, že místo propojí se svou další vášní – vinařstvím. Začal investovat do místních vinic a plánuje zřízení vinařství v areálu hradu. Tento plán nejenže spojuje jeho osobní zájmy, ale slibuje také zvýšení atraktivity a ekonomické životaschopnosti místa.

Každoročně vyčleňuje část svých prostředků na podporu obnovy. Rozsah projektu však vyžaduje další finanční podporu. Uznává, že dokončení obnovy se bez grantů nebo jiné formy finanční pomoci neobejde. "Teď prostě každý rok dělám to, co si mohu dovolit," podotýká Gönczy.

Zdroje: radiozurnal.rozhlas.cz, dennikn.sk, cs.wikipedia.org