Patentka Koh-i-noor, známá také jako druk nebo stiskací knoflík, způsobila revoluci ve způsobu zapínání oděvů. Skládá se ze dvou částí: hlavy a patky, které se k sobě zacvaknou a plynule spojí dvě vrstvy látky nebo koženého oděvu. Zapínání na patentky sice existovalo již dříve, ale teprve čeští inovátoři Hynek Puc a Jindřich Waldes tento proces zdokonalili a zautomatizovali, čímž jej zefektivnili a zpřístupnili.

Zdroj: Youtube

Skromné začátky

Cesta patentky Koh-i-noor začala na počátku 20. století v Praze. Hynek Puc se svými odbornými znalostmi v oblasti designu a strojírenství se spojil s Jindřichem Waldesem, protřelým podnikatelem s vizí. Společně založili v Holešovicích dílnu, která se zaměřovala na výrobu kovových drobností. Vpřed je však hnala snaha o inovace.

Pucova vynalézavost vedla v roce 1903 k vytvoření automatického stroje, který vkládal pružinu do středu, čímž nahradil dříve zdlouhavou ruční práci. To znamenalo začátek rychlého rozvoje společnosti, která se brzy přestěhovala do moderní továrny ve Vršovicích, vybavené nejmodernějšími stroji a zařízeními.

Jiskra kreativity

Nebyla to jen funkčnost patentky, co upoutalo pozornost lidí, ale také chytrý marketing a značka, která za ním stála. Jindřich Waldes se inspiroval největším diamantem na světě Koh-i-noor, který váží neuvěřitelných 186 karátů, a patentku pojmenoval na jeho počest.

Logo společnosti, důvěrně známé jako "Miss KIN", se zrodilo z rozmarného okamžiku na palubě lodi, kde si americká herečka Elisabeth Coyensová hravě přiložila zvětšenou verzi patentu k oku. Scénu zvěčnil malíř František Kupka a do podoby výrazného loga ji přetvořil grafik Vojtěch Preissig.

Dědictví inovací

Ve 30. letech 20. století se firma Jindřicha Waldese stala velmocí v oboru a vyráběla polovinu všech kovových vypínačů na světě. Jejich neúnavná snaha o inovace a kvalitu nejen změnila způsob zapínání oděvů, ale také upevnila jejich místo v historii jako průkopníků české vynalézavosti.

Patentka Koh-i-noor ovlivňuje módu a design dodnes. Až si budeme bez námahy zapínat oblečení pomocí patentek, připomeňme si pozoruhodnou cestu, která tuto vymoženost přivedla do našich životů.

Zdroje: zenysro.cz, kudyznudy.cz, techfocus.cz