Pojďme se ponořit do složitých vrstev Schindlerova charakteru a jeho proměny z oportunisty ve spasitele.

Zdroj: Youtube

Oskar Schindler se narodil v roce 1908 v německé rodině ve Svitavách v Československu. V mládí propadl různým ideologiím, koketoval s komunismem, a nakonec se přidal k nacistické straně. Jeho pochybná pověst mu vynesla přezdívky jako "Schindler-Gauner" a "Schindler-Schwindler", které naznačovaly, že zdaleka nebyl vzorným občanem.

Zdá se, že Schindlerovou hlavní motivací byly peníze a luxus, což ho vedlo k pochybným aktivitám včetně špionáže pro nacistické Německo. V jeho životě však došlo k dramatickému obratu v roce 1938, kdy mu byla v rámci generálního pardonu udělena amnestie za politické zločiny.

Oportunista se stal továrníkem

Druhá světová válka přinesla Schindlerovi nečekané příležitosti. Díky konexím v Abwehru a členství v nacistické straně využil příležitosti a v rámci arizace podniků vlastněných Židy získal krakovskou továrnu na smalt. Přes noc se Schindler proměnil z potulného obchodníka v majitele továrny. Jeho cíl je jasný – využít Židy jako levnou pracovní sílu, aby na nich co nejvíce zbohatnul.

Schindlerovo probuzení v roce 1943

V roce 1943 se Schindlerův postoj nacisty a arizátora změnil. Začal podporovat podzemní odboj a poskytoval pomoc jednotlivým židovským rodinám uvězněným v krakovském ghettu. To, co ho dramaticky změnilo, byl osudový okamžik, jehož svědkem se stal v březnu 1943 ze hřbetu svého koně. Schindler sledoval likvidaci krakovského ghetta a děsivé vystřílení dětské nemocnice. Traumatický zážitek ho připravil o řeč a znamenal počátek jeho proměny.

Všestranný spasitel

Historik Radoslav Fikejz poznamenal, že Schindler měl ve svém životě nejméně tři odlišné fáze. Jeho činy ve Svitavách, Krakově a později v Brněnci ukázaly různé tváře jeho charakteru. Jako by Schindler měl více osobností, z nichž každá reagovala na jedinečné výzvy, kterým čelil.

Když na podzim roku 1944 Rudá armáda postupovala ke Krakovu, Schindler zorganizoval mistrovský kousek – převezl židovské tovární dělníky do Brněnce v Sudetech, což jim nakonec zachránilo život. Na druhou stranu rozhodně s nimi nezacházel v rukavičkách, ale nastolil hodně tvrdé podmínky. Navíc podle některých zdrojů i samotný přesun Židů nebyl jen bohulibou záchranou, ale Schindler si měl vybírat bohatší Židy, kteří mu za přesun dobře zaplatili.

Blížil se však konec války a Schindler věděl, že musí utéct, aby se vyhnul spravedlnosti. Jeho jméno se objevilo na československém seznamu válečných zločinců a on si uvědomil, že jeho jedinou nadějí je zmizet.

Schindlerův poválečný život a odkaz

Schindlerova cesta válkou neskončila. Původně odešel do Německa, emigroval do Argentiny jako mnoho dalších nacistů, ale skončil na mizině jako chovatel dobytka. Pozoruhodné je, že Židé, které zachránil, se ho později ujali. Mezitím se ho československé úřady pokoušely postavit před soud, i když zůstal nepolapitelný.

Nakonec Schindlera dostihla jeho temná stránka. Pracoval jako údržbář v muzeu v Izraeli, ale kvůli alkoholismu o práci přišel. Všechny jeho další podnikatelské záměry skončily neúspěchem. Zemřel v roce 1974 na následky nemocí spojených s nadměrným pitím.

Schindlerův trvalý odkaz

Navzdory složité historii Schindlerův odkaz jako zachránce přetrvává. Spielbergův film "Schindlerův seznam" oživil zájem o tuto záhadnou postavu a vedl ke zřízení stálé expozice v jeho rodných Svitavách. Zatímco někteří ho mohou považovat za hazardního hráče a oportunistu, židovská komunita ho považuje za zachránce, který riskoval vše, aby zachránil životy v temném období dějin.

Stát Izrael, který uznává jeho zásluhy, vyzvedl Schindlerovy ostatky a pohřbil ho na katolickém hřbitově na hoře Sion. Jde o jediného nacistu, který je zde pochován. Život Oskara Schindlera je jasnou připomínkou spletité povahy lidstva, kdy i lidé s nejpochybnější minulostí mohou najít vykoupení za těch nejneočekávanějších okolností.

Zdroje: epochaplus.cz, blesk.cz, zoom.iprima.cz