Oblíbený chlebíček, jak ho známe dnes, má překvapivě kořeny v Praze, a to díky vynalézavé mysli majitele lahůdkářství Jana Paukerta, který před více než sto lety vytvořil kulinářské mistrovské dílo. V tomto článku se ponoříme do historie chlebíčků a prozkoumáme, jak se z nich stala ceněná tradice v české kultuře.

Zdroj: Youtube

Zrod českého chlebíčku

V srdci Prahy na Národní třídě vytvořil vizionářský podnikatel Jan Paukert gastronomické dílo, které odolalo zkoušce časem. Podnětem k Paukertovu podnikání v oblasti obložených chlebíčků nebyl nikdo jiný než vynikající umělec Jan Skramlík, který byl kromě svého umění také operním pěvcem se sklony k náruživému apetitu. Skramlík zdobil strop Paukertovy vinárny a neměl moc čas si sednout a vychutnat plnohodnotné jídlo. Pro řešení se obrátil na Paukertovo lahůdkářství.

Jan Paukert byl v té době proslulý svými lahodnými jednohubkami, které byly ideální pro lidi na cestách. Skramlík byl však vydatný jedlík a tyto malé porce mu hlad moc nezahnaly. Tehdy teprve devětadvacetiletý Paukert projevil svou vynalézavost a jednohubky vylepšil. Plátky chleba potřel čerstvým salátem, obložil dušenou šunkou, sýrem, vajíčkem a přidal i uherák – a tak vznikl kultovní chlebíček.

Česká tradice

Paukertův inovativní chlebíček si rychle získal oblibu nejen u svého původního patrona, ale i u dalších zákazníků a hostů jeho lahůdkářství. Jedinečný kulinářský výtvor se stal pevnou součástí české kultury a přetrval různá historická období od rakousko-uherské monarchie až po první republiku, a přežil i výzvy, které představovaly války a komunistická totalita. Chlebíček se stal nadčasovou klasikou, která je mezi Čechy stále oblíbená.

Mnoho tváří českých sendvičů

Dnes existuje nespočet variant českých chlebíčků, z nichž každá odráží jedinečné chutě a preference jednotlivců a rodin. Od tradičních variant s bramborovým nebo pochoutkovým salátem přes jednodušší varianty s pomazánkou nebo máslem až po exotické variace inspirované mezinárodními kuchyněmi – české chlebíčky uspokojí jak milovníky masa, tak vegetariány. Je to důkaz všestrannosti a přizpůsobivosti této oblíbené kulinářské tradice.

Paukertův odkaz

První pražské lahůdkářství Jana Paukerta vzkvétalo, mimo jiné díky své výhodné poloze v blízkosti Národního divadla a spojení se slavnými herci, jako byl Hugo Haas. Dokonce i první československý prezident T. G. Masaryk byl známý svou zálibou v Paukertových sendvičích. V době znárodnění však podnik změnil majitele, ale po listopadové revoluci se nakonec vrátil do rukou Paukertových dědiců. Posledním hrdým majitelem lahůdkářství se stal Jan Šuchma. Legendární podnik ovšem převzal krátce před covidovou pandemií, která podniku s dlouhou historií zlomila vaz. "Snažil jsem se podnik udržet zuby nehty. Dotoval jsem ho dva roky, pak už ale nebylo z čeho brát a musel jsem výrobu chlebíčků v srpnu 2022 ukončit. Oplakal jsem to. Stále ale udržuji značku a doufám, že se najde investor, který zvládne provoz znovu obnovit," řekl exkluzivně pro Poznat svět Jan Šuchma.

Příběh Paukertových chlebíčků není jen o jídle; je to svědectví o trvalé síle kulinářské tvořivosti a o tom, jak se z jednoduchého vynálezu může stát ceněná tradice. Chlebíčky obstály ve zkoušce času, překonaly hranice i generace a nadále jsou neodmyslitelnou součástí české kultury. A i když se zdá, že je osud slavného lahůdkářství zpečetěn, možná se stane zázrak a najde se někdo, kdo malému pražskému lahůdkářství s více než stoletou historií opět vdechne život.

Zdroje: medium.seznam.cz, kudyznudy.cz, lidovky.cz