Nebyly to jen tak ledajaké sklady; byly určeny k uložení smrtícího arzenálu, který mohl změnit běh dějin.

Pakt zahalený tajemstvím

Zdroj: Youtube

Psal se konec šedesátých let 20. století, doba plná geopolitického napětí a stále se blížící hrozby jaderného konfliktu. Československo se ocitlo v centru tajné dohody mezi ministerstvy obrany Sovětského svazu a Československa. Pakt podepsaný v roce 1964 inicioval výstavbu speciálních muničních skladů po celém Československu. Za termínem "speciální munice" se ve skutečnosti ukrývaly jaderné hlavice, což bylo známo jen několika vyvoleným.

Strategická místa pro stínové účely

Objekty Javor vznikly na strategicky vybraných místech – u Bíliny, Bělé pod Bezdězem a Míšova v Brdech. Zařízení, vybudovaná Vojenskými stavbami, byla v prosinci 1968 předána sovětské armádě a nenápadně zasazena do československé krajiny. Základní strategie byla jasná – umístění arzenálu blíže k potenciálním frontovým liniím by drasticky zkrátilo dobu potřebnou k aktivaci a rozmístění hlavic z více než 12 hodin na pouhé dvě až tři hodiny.

Narušení zahalené mlčením

Ve skladech byly umístěny taktické jaderné hlavice určené k použití v případném jaderném střetu. Rozmístění bylo v přímém rozporu s mezinárodní smlouvou o nešíření jaderných zbraní, což Sovětský svaz i Spojené státy veřejně popíraly, přestože dohodu aktivně porušovaly. Existence těchto hlavic byla dobře střeženým tajemstvím a vědělo o nich jen několik málo přísně informovaných osob na československém ministerstvu obrany.

Strážci v temnotách

Ostraha a údržba skladů byla svěřena specializované jednotce, která ani nespadala pod velení sovětských okupačních vojsk, jež vstoupila do Československa v srpnu 1968. Přeprava jaderných hlavic byla sama o sobě tajnou operací, která zahrnovala leteckou přepravu na letiště Hradčany a následný diskrétní přesun vlakem a maskovanými nákladními automobily, nerozeznatelnými od běžných vojenských vozidel.

Dědictví utajení a odhalení

Téměř 400 hlavic, každá o síle 400 kilotun, leželo v zařízeních připraveno k okamžitému nasazení. Kontrola nad hlavicemi byla absolutní, zabezpečené linky vedly do tajného operačního střediska mimo Moskvu, což zajišťovalo, že sovětské velení drželo nad skrytým arzenálem pevné otěže.

Konec studené války a rozpad Sovětského svazu v roce 1990 znamenal pro tajné sklady začátek konce. Jaderné hlavice byly staženy a zůstaly po nich prázdné budovy a mrazivá připomínka toho, co kdysi bylo. Dnes stojí jedna z budov téměř nedotčená časem a je v ní umístěna výstava, která je slavnostní připomínkou nejtemnějších tajemství studené války a stinného dědictví operace Javor v Československu.

Zdroje: cs.wikipedia.org, idnes.cz, badatele.net