Ačkoliv některé se již podařilo objevit, mnoho z nich stále čeká na své odhalení. Podívejme se na některé z nejzajímavějších a nejzáhadnějších pokladů, které se údajně nacházejí na našem území.
Jantarová komnata: Osmý div světa
Jantarová komnata je jedním z nejznámějších a nejhledanějších pokladů v historii. Mistrovský kus umění, vyrobený z přibližně čtyř a půl tuny vzácného jantaru, je často označován jako "osmý div světa". Původně byla komnata vytvořena na zakázku pruského krále Fridricha I. a v roce 1716 darována ruskému caru Petru Velikému. Po téměř dvě stě let zdobila Kateřinský palác v Petrohradu, dokud ji během druhé světové války nerozebrali nacisté a nepřemístili do Královce.
Od té doby však komnata zmizela beze stopy a stala se cílem nespočetných pátrání po celé Evropě. Podle odborníků může být jantarová komnata ukryta prakticky kdekoli, včetně České republiky. Jedním z nejpravděpodobnějších míst, kde by mohla být ukryta, je Mikulášská štola v Hoře svaté Kateřiny. Tato lokalita, stejně jako další doly a jeskyně, byla během války využívána nacisty jako podzemní továrna, což z ní činí ideální místo pro úkryt takového pokladu.
Hodnota jantarové komnaty se odhaduje na více než 400 milionů dolarů, což z ní činí jeden z nejcennějších ztracených pokladů na světě.
Napoleonův poklad na hradě Hazmburk: Tajemství Černé věže
Další fascinující legendou je příběh o Napoleonově pokladu, který by měl být ukryt na hradě Hazmburk, nacházejícím se v Českém středohoří nedaleko Libochovic. Hazmburk, pocházející z přelomu 13. a 14. století, byl v minulosti považován za nedobytnou pevnost. Avšak od roku 1586 je uváděn jako pustý, což vedlo k šíření mnoha legend o pokladech ukrytých v jeho útrobách.
Podle pověsti se vojska Napoleona Bonaparte, ustupující z Ruska, rozhodla ukrýt na hradě zlato, drahokamy a jantarové šperky, které během tažení nashromáždila. Existují dvě verze, jak poklad najít. První říká, že poklad je zakopán tam, kam k večeru padá stín Černé věže, na místě, kde kdysi stála hruška.
Druhá verze tvrdí, že poklad je ukryt tam, odkud je vidět současně hrad a střecha místní myslivny. Kromě zlata a drahokamů by měly být v pokladu ukryty i sudy vynikajícího vína. Avšak legenda varuje před třemi vzteklými mužíčky, kteří poklad střeží.
Opatovický poklad: Záhada ztraceného kláštera
Opatovice nad Labem byly kdysi domovem jednoho z nejbohatších klášterů v Čechách. Podle historika Hájka z Libočan zdejší klášter ukrýval obrovské bohatství, o kterém se dozvěděl i císař a král Karel IV. Ten byl údajně natolik fascinován pokladem, že ho opat kláštera provedl tajnými podzemními chodbami, kde mu ukázal litou stříbrnou a zlatou výbavu. Na památku pak Karel IV. obdržel prsten s velkým diamantem.
Klášter však během staletí zmizel a s ním i jeho poklad. Mnozí se pokoušeli poklad najít, ale bez úspěchu. Tajemství kláštera je spojeno s podivnou událostí, kdy se kolo ve zdejším mlýně přestalo náhle otáčet, protože voda odtékala do neznámé podzemní dutiny. Až po naplnění této dutiny se mlýn opět rozběhl. Archeologické nálezy v okolí mlýna odkryly řadu kosterních pozůstatků, což vyvolává otázky o minulosti místa. Byla zde snad ukryta tajná chodba, která měla sklepení kláštera chránit před nezvanými návštěvníky?
I přes mnoho pokusů o odhalení tajemného pokladu nebyl doposud nalezen. Spekulace a pověsti nadále živí zájem badatelů a amatérských hledačů, kteří doufají, že jednoho dne odkryjí skryté bohatství kláštera.
Pohanský poklad na kopci Brada: Stopy po minulosti
Nedaleko Jičína, na kopci Brada, kdysi stával raně gotický hrad, jehož první zmínky sahají až do roku 1241. Za svou existenci často měnil majitele, v šestnáctém století pak byl opuštěn a zchátral. Z jeho zdiva dnes zůstaly jen terénní nerovnosti a zbytky hradeb, které připomínají jeho někdejší slávu.
Podle legendy byl poslední majitel hradu Mikuláš Trčka z Lípy, muž posedlý nalezením pohanského pokladu, který měl být ukryt pod zdmi hradu. Právě kvůli němu nechal hrad zpustnout a rozebrat. Ovšem pátrání po pokladu nebylo nikdy úspěšné, a tak zůstává otázkou, zda zde skutečně nějaké relikvie leží.
Zajímavostí je také pověst o jezuitských vinicích, které kdysi rozkvétaly na stráních pod zříceninou. Když byl jezuitský řád v roce 1773 dočasně zrušen, mniši se prý ukryli do sklepů plných sudů s vínem, které následně tak důkladně zazdili, že jejich umístění zůstává záhadou dodnes. Pro milovníky vína by bylo zajímavé zjistit, jak po staletí uzrálý mok chutná.
Zlatá husa z hradu Hus: Lapkovské poklady
Poklady nemusejí být jen truhly plné zlata a drahých kamenů. Zřícenina jihočeského hradu Hus, postaveného roku 1341, ukrývá jednu z nejzajímavějších a nejkurióznějších legend o zlaté huse, která snáší zlatá vejce.
Gotický vojenský hrádek se v 15. století stal útočištěm lapky Huberta Maršíka a jeho kumpánů, kteří přepadávali obchodníky na Zlaté stezce. Po vyplenění a rozboření hradu v roce 1441 zůstaly poklady, které lapkové ukryli v jeho okolí, dosud nenalezeny.
Mezi největší lákadla pro hledače pokladů patří právě ona zlatá husa. Avšak cesta k pokladu není snadná – legenda varuje před bílou paní, která údajně stráží zříceninu, a před bludným kořenem, jenž dokáže zmást i ty nejzkušenější hledače.
Štěchovický poklad: Tajemství ukryté v lesích
Jedním z nejznámějších a nejhledanějších pokladů v České republice je bezesporu Štěchovický poklad. Podle pověstí ukryli nacisté v roce 1945 v okolí Štěchovic cenný majetek zahrnující zlato, umělecká díla, bankovky a tajné vojenské dokumenty. Vybrali si pro to těžko přístupné terény – skalnaté a zalesněné prostředí, které poskytovalo ideální úkryt.
V roce 1946 se na místo vypravili američtí vojáci s německým důstojníkem Gunterem Ashenbachem, který je údajně zavedl k místu, kde byly ukryty bedny s důležitými dokumenty. Zbytek pokladu však nebyl nikdy nalezen, což vedlo k nespočtu spekulací.
Mnozí věří, že poklad stále čeká na svého objevitele, zatímco jiní se domnívají, že jde jen o legendu.
Poklady – mýty a skutečnost
Všechny tyto příběhy mají společné jedno: jsou obestřeny tajemstvím a fascinují svou mystičností. Některé z pokladů mohou být skutečně ukryty na našem území, zatímco jiné možná nikdy neexistovaly a jsou pouhým výplodem fantazie.
Zdroje: epochanacestach.cz, priroda.cz, denik.cz