Ničivá letecká nehoda, při níž přišlo o život 82 lidí, zanechala v regionu nesmazatelnou stopu, přesto se na ni časem zapomnělo.

Zdroj: Youtube

Nešťastná cesta

Nešťastný let se týkal letounu Iljušin Il-18, který byl na cestě z bulharské Sofie s plánovanými zastávkami v Budapešti a Praze před cílovou destinací – Berlínem. Osud tomu chtěl, že nepříznivé povětrnostní podmínky v Praze si vynutily neplánované mezipřistání v Bratislavě. Letadlo přistálo v Ivanke pri Dunaji a doufalo, že se počasí umoudří.

Uplynuly hodiny a z Prahy konečně přišla zelená. Letadlo se 74 cestujícími a 8 členy posádky vzlétlo v 16:20 a opět se vzneslo k obloze. Po pouhých minutách stoupání však došlo k tragédii. Letadlo se v Sakrakopci dotklo vrcholků stromů a zřítilo se k zemi, což si vyžádalo životy všech lidí na palubě.

Záhady a konspirace

Na následky katastrofy rychle zareagovala malá vesnice Rača. Místní obyvatelé spěchali na místo neštěstí, ale tragické bylo, že záchranářům trvalo mučivě dlouhou hodinu a půl, než dorazili na místo. Naskytl se jim nepředstavitelně hrůzný pohled na oběti roztroušené v širokém okolí, které pokrývala sněhová pokrývka.

Mezi cestujícími byly významné osobnosti včetně Káti Popovové, svého času proslulé operní hvězdy, a Ivana Bachvarova, bulharského velvyslance v Berlíně. Zajímavé je, že Bachvarovova smrt podnítila konspirační teorie, přičemž někteří spekulovali, že v havárii mohli hrát roli agenti tajných služeb. Jiná teorie naznačovala souvislost s nadcházející oslavou zpěvačky, což událost dále zahalilo tajemstvím. Oficiální vyšetřovací zpráva však jako pravděpodobnou příčinu označila vysokou turbulenci, takže mnoho otázek zůstalo nezodpovězeno.

Tiché zmizení

Tragická událost překvapivě rychle upadla v zapomnění. Tehdejší komunistická státem kontrolovaná média zprávy o katastrofě příliš nešířila a pozdější pokusy o její připomenutí byly mizivé. Teprve několik měsíců po havárii se skupina soucitných nadšenců rozhodla vysadit na místě havárie 82 bříz, za každou oběť jednu. Byl vztyčen dvouramenný dřevěný kříž, do kterého byl vyřezán počet obětí a který návštěvníky naváděl k místu tragédie.

V roce 2010 postavilo sdružení Istropolitan na místě malý kamenný památník, který uctívá památku obětí. Jednalo se o tiché pietní gesto, kterého se zúčastnili pozůstalí a bulharský papež. V roce 2011 sdružení označilo místo značkami na turistických mapách, čímž zajistilo, aby tato zapomenutá tragédie nezmizela v propadlišti dějin.

Zachování památky

V roce 2012 přibyla na místě díky sdružení Istropolitana informační deska. Ve slovenštině, bulharštině a angličtině popisuje tragickou událost, technické údaje letadla a dlouhý seznam jmen obětí. Svědčí o trvalém významu připomínání památky těch, kteří při tragické události zahynuli.

Letecká havárie v Sakrakopci sice zmizela z paměti veřejnosti, ale díky úsilí jednotlivců a organizací je nadále uchovávána a připomínána.

Zdroje: cs.wikipedia.org, seznamzpravy.cz, zpravy.aktualne.cz