Psal se rok 1892, když si americký inženýr Jesse W. Reno nechal patentovat svůj geniální vynález, eskalátor. Zpočátku nebyl určen k praktickému použití, ale v roce 1897 debutoval jako zábavní atrakce v New Yorku. Koncept pohyblivých schodů zaujal veřejnost a eskalátor se stal symbolem pokroku a modernosti.

Než se však technologický zázrak dostal do Československa, trvalo to dlouho. Téměř tři desetiletí po Renově patentu eskalátor konečně doputoval do Prahy a nahradil někdejší lanovku, která spojovala město s Letnou.

Zapomenutá lanovka

Málokdo ví, že v roce 1891 zdobila panorama města lanovka, která spojovala řetězový most císaře Františka Josefa I. s vrcholem Letenského zámečku. Lanovka byla oživena pro Jubilejní výstavu konanou na holešovickém výstavišti a nabídla tisícům návštěvníků úchvatnou jízdu. Se dvěma vozy, z nichž každý pojal až 40 cestujících, a s kapacitou 920 cestujících za hodinu byla ve své době skutečnou podívanou.

Během první světové války provoz letenské lanovky upadal, což nakonec vedlo k jejímu uzavření. Navzdory nadějím Pražanů se lanovka po válce již nikdy nevrátila a její provoz byl definitivně zrušen v roce 1922.

Zrod prvního pražského eskalátoru

Zdroj: Youtube

I když letenská lanovka zanikla, její mechanismus zůstal zachován. V letech 1924 až 1926 se soukromý investor rozhodl vdechnout staré infrastruktuře nový život. Na stejném místě, kde kdysi stála lanovka, vznikl krytý dřevěný eskalátor, první pražský. Tento pohyblivý chodník fungoval podobně jako moderní eskalátory, s pohyblivým pásem omotaným kolem dvou válečků. Dřevěné schůdky eskalátoru kontrastovaly s jeho železnými pásy, které byly symbolem prolínání inovace s tradicí.

Ve srovnání s dnešními eskalátory se však dřevěný zázrak pohyboval tempem volné procházky a odpovídal rychlosti lidské chůze. Vstupenka na jedinečný zážitek tehdy stála pouhých 50 haléřů.

Centrum pro fotbalové fanoušky

Letenské eskalátory se rychle staly neodmyslitelnou součástí pražské krajiny, zejména pro fotbalové nadšence. Na Letné sídlily tři významné fotbalové kluby. V té době se na stadiony hrnulo mnoho fotbalových fanoušků, na zápasy jich chodilo až čtyřicet tisíc. A právě eskalátor zjednodušil náruživým příznivcům fotbalu cestu na Letnou.

Hvězda na stříbrném plátně

První pražský eskalátor se dočkal své chvíle slávy i ve světě filmu. Objevil se v české filmové komedii Muži v offsidu režiséra Svatopluka Innemanna, natočené podle knihy Karla Poláčka z roku 1931. Film zachytil podstatu doby a pohyblivé schody v něm sehrály roli při ukázce rozvíjející se pražské městské krajiny.

Ztrácející se v historii

Bohužel, všechno dobré jednou končí. V roce 1935 první pražský eskalátor ukončil svůj provoz. Zbytky dolní stanice pohltila výstavba Letenského tunelu. Pozůstatky horní části lanovky však dodnes stojí jako němý svědek minulé éry s výhledem na nábřeží Kapitána Jaroše a Letenský zámeček.

Dnes, kdy považujeme za samozřejmost rychlou jízdu na moderních eskalátorech, stojí za to se zastavit a připomenout si tuto půvabnou relikvii z minulosti, která kdysi zdobila pražské panorama.

Zdroje: blesk.cz, nasregion.cz, radiozurnal.rozhlas.cz