Nejtemnější den v Peru: Huascarán v roce 1970

Zdroj: Youtube

V roce 1970 čelilo poklidné peruánské městečko Yungay nevídané katastrofě. Lavina Huascarán, kterou vyvolalo mohutné zemětřesení v Ancaši, pohltila město záplavou ledu, bahna a trosek. Tragédie, která zničila Yungay a sousední vesnice, se zapsala do historie jako jedna z nejsmrtelnějších a vyžádala si přibližně 17 000 až 22 000 obětí. Dopad laviny byl umocněn souběhem přírodních sil, což vedlo k rozsáhlým škodám na majetku a ohromujícím ztrátám na životech.

Bílý pátek v Itálii: Monte Marmolada v roce 1916

Uprostřed první světové války se na italské hoře Monte Marmolada strhla lavina děsivých rozměrů. Přestože k ní došlo ve středu, vysloužila si kvůli svým ničivým dopadům název "lavina bílého pátku". Původně zasáhla vojenská kasárna, byla součástí série lavin, jež si dohromady vyžádaly 2 000 až 10 000 obětí, především vojáků. Událost zůstává chmurnou připomínkou toho, jak se moc přírody prolíná s válečnými tragédiemi.

První běsnění v Peru: Huascarán v roce 1962

Již před rokem 1970, v roce 1962, ukázala hora Huascarán svůj ničivý potenciál. Uvolnil se mohutný úsek ledovce a seslal kolosální vlnu sněhu a ledu. Lavina se přehnala přes několik obcí, vyžádala si přibližně 4 000 obětí a zanechala v regionu trvalou jizvu.

Zimní kalamita: Afghánistán v roce 2015

Afghánistán, země často poznamenaná přírodními katastrofami, čelil v roce 2015 sérii smrtících lavin. Nejvážnější dopady měly v provincii Pandžšír, kde sníh pohřbil domy a vyžádal si mnoho obětí. V několika provinciích tyto laviny postihly desítky tisíc lidí, vyžádaly si přes 300 obětí a poukázaly na neúprosnou povahu přírodních katastrof.

Zima hrůzy: Trojice postižených národů v Alpách 1950-1951

V zimě 1950-1951 se v Alpách, které se rozkládají na území Rakouska, Švýcarska a Itálie, odehrála série katastrofálních lavin. V tomto období, známém jako "zima hrůzy", došlo po silných sněhových bouřích k nebývalému počtu lavin, které vedly ke zničení mnoha budov a ztrátě 265 životů. Tragická událost zdůraznila zranitelnost vysokohorských obcí vůči nepředvídatelnému hněvu přírody.

Laviny: Smrtící směs přírody a lidského vlivu

Laviny jsou nejen silné, ale také nepředvídatelné. K jejich vzniku přispívají faktory, jako je husté sněžení, zemětřesení a lidská činnost. Alarmující je, že 90 % lavinových událostí je vyvoláno lidskou činností, například odlesňováním a používáním těžké techniky. Přestože je příroda ze své podstaty nepředvídatelná, tyto katastrofy jsou jasnou připomínkou křehké rovnováhy mezi lidskou činností a životním prostředím.

Zdroje: en.wikipedia.org, grunge.com, worldatlas.cz