Pojďme se podívat na pozoruhodné nálezy techniky z druhé světové války, zejména tanků a obrněných transportérů, které byly objeveny v řekách a jezerech.

Sd.Kfz.250 v řece Pilica, Polsko

Zdroj: Youtube

V roce 2015 byl v řece Pilica v Polsku učiněn působivý nález. Německý druhoválečný obrněný transportér Sd.Kfz.250 byl nalezen ve výjimečném stavu, včetně původního nátěru. Vozidlo bylo základem německé armády a po celou válku plnilo různé logistické a přepravní funkce pro pěchotu. Při nálezu obsahoval nejen vybavení, ale i výzbroj původní posádky, což nabízí jedinečný pohled do jeho operační historie.

Záchranný tank T-34 v Estonsku

Sovětský tank T-34 ukořistěný Němci potkal smutný osud ve východním Estonsku během ústupu Němců v roce 1944 – v období poznamenaném intenzivními a krvavými boji. Více než šest desetiletí byl ponořený v jezeře v hloubce téměř 12 metrů, než byl nakonec vytažen. Potápěči na této operaci strávili dva týdny a našli tank se 116 kusy munice, které se stále nacházely uvnitř. Pozoruhodné je, že jeho dieselový motor byl natolik neporušený, že jej bylo možné nastartovat bez nových dílů, což podtrhuje robustní techniku té doby.

Nález tanku T-34/76 v řece Don, Rusko

K dalšímu významnému nálezu došlo v roce 2016 v ruské Voroněžské oblasti, kde byl z řeky Don vytažen tank T-34/76. Tank byl vyrobený kolem roku 1942, byl nalezen v téměř neporušeném stavu se zapečetěnou věží, čímž se zachoval obsah uvnitř, včetně nedemontovaného kulometu. Nález se podařil díky úsilí odborníků z Patriot Parku.

Pátrání a místní legendy

Kromě těchto nalezených artefaktů existuje řada legend o potopené technice z druhé světové války. I v České republice se snažili nadšenci nalézt tank, o kterém se říká, že byl potopen ustupujícími německými jednotkami v řece Labi u Dolního Žlebu. Bohužel byla nalezena pouze stará munice. Další legenda vypráví o tanku a zbraních údajně potopených v rybníku u zámku Konopiště, kdysi nacistického velitelství. Přestože rozsáhlé pátrání nepřineslo žádné významné nálezy, podobné příběhy podněcují fantazii a dokládají přetrvávající fascinaci památkami z druhé světové války.

Nálezy techniky z druhé světové války na dnech jezer a řek nejsou úplně obvyklé. Jejich vytažení na břeh je poměrně náročné. Díky bahnu, které působí jako konzervant, jsou tanky často velmi dobře zachovalé. Historici tak mohou získat cenné informace o minulých bitvách, technologiích a vojácích, kteří vozidla obsluhovali.

Zdroje: armyweb.cz, ceskenoviny.cz, cnn.iprima.cz