Objev, který v sobě ukrýval předměty staré přibližně 3300 let, přitáhl pozornost odborné veřejnosti i archeologických institucí.
Od mincí k pokladu
Adam se k pozoruhodnému nálezu dostal čirou náhodou. Původně se totiž vydal hledat mince, o kterých se dočetl, že se mohly nacházet na kopci v blízkosti lesa na Mladoboleslavsku. Vypravil se tam vybavený detektorem kovů, který vlastnil teprve dva měsíce. Místo mincí však našel poklad, jehož hodnota je pro odborníky nevyčíslitelná.
„Mince jsem sice nenašel, ale i tak jsem byl úspěšný,“ vzpomínal Kohout. Jeho zájem o archeologii ho vedl nejen k tomuto nálezu, ale také k dlouhodobé spolupráci s Muzeem Mladoboleslavska, kterému nalezené předměty odevzdal. Odborníci z muzea byli nadšeni. Jak uvedl Filip Krásný, archeolog z muzea: „Takový objev se většině archeologů nepodaří za celý život.“
Sekery a zlaté spirály
Poklad, který Adam Kohout objevil, obsahoval čtyři bronzové sekery a osm zlatých spirál. Sekery byly v neopotřebovaném stavu, což naznačuje, že poklad mohl pocházet od kupce, který je plánoval prodat. Zlaté spirály, jejichž celková hmotnost činila přibližně 250 gramů zlata, pravděpodobně sloužily jako ozdoby. Některé z nich mohly být například zapleteny do vlasů. Odborníci se domnívají, že zlato pocházelo z nalezišť na jihu Čech.
Předměty z depotu pocházejí z přelomu střední a mladší doby bronzové a byly nalezeny na místě, kde kdysi stálo pravěké opevněné sídlo. Přesný popis místa, kde byl poklad nalezen, archeologové tajili, aby předešli případnému rabování. Poklad ležel asi dvacet centimetrů pod povrchem země, což znamená, že mohl zůstat ukrytý po staletí, kdyby ho Adam náhodou neobjevil.
Nevyčíslitelný přínos pro vědu
Odhadovaná hodnota samotného zlata z nalezených spirál byla tehdy vyčíslena na sto tisíc korun. Přesto však podle odborníků z Muzea Mladoboleslavska skutečná hodnota nálezu daleko přesahuje finanční zhodnocení. „Historická hodnota nalezeného pokladu je nevyčíslitelná,“ zdůraznil Filip Krásný. Objev poskytl cenný vhled do života a obchodních cest lidí z doby bronzové na našem území.
Spolupráce s archeology
Adam Kohout, který se chtěl archeologii věnovat profesionálně, byl od svého nálezu zapojen do dalších výzkumů. Kdyby poklad našel někdo jiný, možná by se do rukou odborníků nikdy nedostal. „Pokud by poklad našel někdo jiný, možná bychom se to nikdy nedozvěděli a za několik stovek tisíc by ho nálezce prodal,“ přiznal Krásný z Muzea Mladoboleslavska. Takto však mohl být poklad zachován pro budoucí generace a stát se významnou součástí archeologického dědictví regionu.
Zdroje: lovecpokladu.cz, idnes.cz, cesky.radio.cz