Slavná éra cirkusové zábavy

Zdroj: Youtube

V roce 1926 předal Karel Kludský starší otěže svého cirkusu synům Karlovi a Rudolfovi. Pod jejich vedením dosáhl rodinný cirkus Kludských nebývalé popularity a přitahoval davy nejen v rodných Čechách, ale také v Rakousku (které bylo jejich druhou domovinou), Německu, Itálii a na Balkáně.

Provoz cirkusu byl velkolepý, zahrnoval dopravu po železnici s až 90 vagony naplněnými zvířaty, stany a vybavením potřebným k postavení tří arén schopných pojmout deset tisíc diváků. Domovskou základnou cirkusu bylo nádraží v Jirkově, kde měla rodina Kludských od roku 1920 své sídlo.

Luxusní životní styl na cestách

Rodina Kludských nebyla známá jen svými představeními, ale také opulentním životním stylem. Kromě své vily v Jirkově, kde měli rozsáhlé zimoviště pro zvířata, si Kludští objednali 2 prestižní salonní vozy od firmy Buschbaum z německého Hannoveru.

Tato pětipokojová mistrovská díla, vyrobená v roce 1929, byla vybavena moderním zařízením, jako je ústřední topení, rozvod studené vody a posuvná prosklená veranda. Luxusní vozidla podtrhovala snahu rodiny vystavovat na odiv svůj úspěch a vznešenost.

Soumrak cirkusové éry

Nástup velké hospodářské krize a následné sociální nepokoje ve 30. letech 20. století přinesly nečekané problémy. Finanční potíže a nepřátelské veřejné prostředí donutily Karla a Rudolfa rozpustit cirkus, rozprodat zvěřinec a vrátit se do Jirkova pouze s několika věrnými zaměstnanci.

Rudolf s rodinou se v roce 1943 odstěhoval do Vídně s vidinou oživení staré slávy rodinného podniku, ale cirkus se mu již nikdy nepodařilo obnovit. Karel s manželkou zůstali ve vile v Jirkově, dokud jim ji v roce 1954 komunisté nezabavili. Jelikož se odmítl přestěhovat do státem přiděleného domu, žil až do své smrti v maringotce.

Zachovaný kus historie

Osud maringotky po smrti Karla Kludského zůstával nejistý až do roku 1980, kdy ji zakoupil Jan Štefan a umístil na svou zahradu, kde zůstala 40 let. V roce 2019 ji město za 600 000 korun odkoupilo a nechalo zrekonstruovat.

Maringotka je nyní po rozsáhlé rekonstrukci, kterou provedl tým zručných řemeslníků v restaurátorské dílně v Hořicích na Královéhradecku. Pro restaurátory byla renovace velkou výzvou. S využitím tradičních materiálů a technik se snažili vrátit maringotce její původní krásu na základě dochovaných fotografií. "Byl to půl roku mého života, řekněme, velmi dobrodružné práce," popsal zkušenost restaurátor Tomáš Bárta.

Nový domov

Kludského maringotka nyní hrdě stojí v novém klimatizovaném pavilonu, a Michal Bečvář, kronikář Jirkova, vyzdvihuje její unikátnost. Původně existovaly tyto vozy dva, ale Rudolfův byl zničen při bombardování Vídně za druhé světové války. Karlův salonní vůz tedy zůstává jediným svého druhu.

Zdroje: idnes.cz, chomutovsky.denik.cz, cnn.iprima.cz