Málokdo ví, že kořeny lyžování v České republice sahají až k zajímavé události v Praze v době Rakouska-Uherska. Vydejme se na cestu zpět v čase a zjistěme, jak si lyžování našlo cestu do srdce Prahy, kde kdysi lidé lyžovali přímo na Václavské náměstí.

Průkopník českého lyžování

Zdroj: Youtube

Josef Rössler-Ořovský, muž s rozmanitými sportovními zájmy, vynikal v činnostech, jako je veslování, tenis, fotbal, atletika, plachtění, kanoistika a hokej. Jeho vášeň pro sport neznala mezí. Založil dokonce tenisový klub a zorganizoval zahajovací zápas mezi dvěma legendárními pražskými fotbalovými kluby, Spartou a Slavií. Bylo to však lyžování, které se díky němu zapsalo do historie.

Omyl, který vše změnil

Josef Rössler-Ořovský se s lyžováním seznámil tak trochu náhodou. Ve dvanácti letech založil se svými spolužáky bruslařský kroužek. Když si o několik let později objednal katalog bruslí z Norska, uvedl pod svým jménem Pražský bruslařský klub. Došlo však ke kurióznímu zvratu osudu, když to Norové špatně pochopili a mysleli si, že jde o "Bruslar Ski Klub", a mylně to přeložili jako lyžařský klub patřící panu Bruslarovi. Proto se rozhodli zařadit nabídku lyží vedle katalogu bruslí. A nadšeného sportovce lyže nadchly, proto od Norů dva páry objednnal.

Inaugurační lyžařské dobrodružství

Právě v mrazivé noci 5. ledna 1887 se Josef a jeho bratr Karel rozhodli vyrazit na Václavské náměstí, aby vyzkoušeli nově pořízené lyže. Bydleli nedaleko v Jindřišské ulici, takže jejich cesta byla krátká, ale jejich ambice velké. Václavské náměstí bylo pro tento lyžařský experiment ideální volbou, čerstvě osvětlené plynovými lampami a ozdobené impozantním Národním muzeem na svém vrcholu. Náměstí bylo navíc pokryto panenskou sněhovou pokrývkou, která vytvářela ideální prostředí pro jejich průkopnický počin.

Vůbec první sjezdové lyžování v Čechách

Bratři Rösslerové se pod rouškou tmy vydali na "sjezdovku" na Václavském náměstí. S radostí sjížděli až k Můstku, kde jejich lyžařská eskapáda vyvrcholila. Výpovědi historiků se liší, pokud jde o počet svědků, některé prameny uvádějí velký dav, zatímco jiné naznačují, že to bylo jen několik kolemjdoucích, kteří měli tu čest být svědky tohoto historického okamžiku. Ať už to bylo jakkoli, té noci se odehrál historicky první sjezd na lyžích v Čechách, který se navždy zapsal do historie.

Šíření vášně

Bratři Rösslerové byli svým nově objeveným sportem tak nadšeni, že se okamžitě pustili do výuky lyžování svých přátel. Poptávka po lyžích rostla, a tak Josef objednal nové páry lyží z Norska. Když se k nim přidali další přátelé a sportovní nadšenci, Josef se ujal iniciativy a založil v Praze Český Ski klub, čímž vznikl vůbec první lyžařský klub ve střední Evropě.

Díky průkopnickému duchu Josefa Rösslera-Ořovského se lyžování v Praze za Rakouska-Uherska stalo skutečností. Z oné osudné noci na Václavském náměstí se zrodila zimní tradice, která později uchvátila srdce nespočtu Čechů i nadšenců z celého světa. Až dnes vyrazíte na sjezdovky majestátních českých hor, vzpomeňte si na první lyžaře, kteří se odvážili poprvé sjet zasněženou dlažbu nejslavnějšího pražského náměstí.

Zdroje: muzeum3000.nm.cz, idnes.cz, snow.cz