Zábavní park Eden se nacházel na strategickém místě mezi Vršovickou ulicí a železniční tratí, v sousedství malebného rybníčku, kterému se později začalo říkat "laguna". Vodní plocha sloužila jako magnetická atrakce, která přitahovala tisíce návštěvníků toužících uniknout městskému shonu. Dalo se zde plavit na lodi, vychutnat si divadelní představení, užít si koncert nebo se v klidu projít po břehu a pochutnat si na něčem dobrém ze stánků s občerstvením. Terasovitá kavárna nabízela odpočinek unaveným návštěvníkům a při západu slunce se obloha rozzářila okouzlující září ohňostrojů.

Zdroj: Youtube

Velkolepost atrakcí v Edenu

Eden se také pyšnil velkolepým tanečním sálem známým jako Koloseum, ke kterému vedla okouzlující alej lemovaná stromy. Koloseum hostilo živé taneční akce, karnevaly a napínavé tomboly. Co však Eden skutečně odlišovalo, byly vzrušující atrakce. V parku se nacházela pozoruhodná pět kilometrů dlouhá horská dráha, která se vyrovnala svému vídeňskému protějšku, a další vzrušující atrakce, jako například Ďáblovo kolo. Celodenní vstup do vršovického ráje stál za první republiky pouhou 1 korunu a 20 haléřů, což z něj činilo cenově dostupný a oblíbený cíl Pražanů.

Za hranice všednosti

Eden se však nespokojil jen s běžnými atrakcemi. Kdysi byli v parku k vidění černošští umělci z Habeše, kteří v areálu Edenu postavili realistickou domorodou vesnici. Za poplatek předváděli zaujatému publiku život domorodců a nabízeli pohled do světa vzdáleného pražským městským ulicím.

Pád do nemilosti

Dny slávy Edenu bohužel netrvaly dlouho. Třicátá léta 20. století přinesla Československu hospodářské potíže, vysokou nezaměstnanost a sníženou kupní sílu. Horské dráhy, kdysi symbol radosti a vzrušení, se staly luxusem, který si mohl dovolit jen málokdo. To však nebyl jediný důvod úpadku Edenu. Park stál blízko chudinské kolonie, což s sebou neslo problém s narůstající kriminalitou - v jednu chvíli se v oblasti vyskytovalo třináct odsouzených vrahů. V důsledku toho se do této části Prahy vydávalo stále méně lidí a velkolepý zábavní park začal zanikat. Do roku 1935 byla většina atrakcí zbourána a v roce 1946 nařídil městský hygienik uzavření.

Znovuobjevené dědictví

Dnes je místo, kde se kdysi nacházel zábavní park Eden, znovu využito pro sport a zábavu. Stojí zde fotbalový stadion pražské Slavie, který byl otevřen v roce 2008.

A i když vzpomínka na zábavní park Eden stále bledne, zůstává svědectvím o době, kdy se lidé chodili rádi bavit. Vzít v neděli svou dívku do Edenu vnímali tehdejší mládenci takřka za svou povinnost.

Zdroje: milujuprahu.cz, nasregion.cz, prahaneznama.cz