Ačkoli se na dnešní poměry zdají být kuchyňské pomůcky z minulých let primitivní, byly nenápadnými hrdiny, kteří se podíleli na přípravě pokrmů za socialismu.

Remoska: Multifunkční zázrak

Zdroj: Youtube

Remoska, elektrická přenosná trouba s horním ohřevem, představovala revoluci v přípravě jídel. Cenově dostupný spotřebič, který nahrazoval několik dalších kuchyňských přístrojů, se stal nedílnou součástí československých domácností.

Do začátku devadesátých let byly vyrobeny téměř tři miliony kusů, což svědčí o její oblibě. V roce 1994 prošla remoska redesignem, který přinesl nejen změnu vzhledu, ale i vylepšení funkcí a materiálů.

Miniaturní titáni

V šedesátých letech minulého století byly ledničky také nezbytnou součástí domácností, avšak jejich velikost byla v porovnání s dnešními standardy skromná. Zatímco dnešní domácnosti dávají přednost rozměrným americkým modelům, socialistické kuchyně často pojaly pouze kompaktní lednice o objemu kolem 40 litrů.

Nejznámější výrobce miniledniček byl Calex, který exportoval své produkty daleko za hranice Československa. Přestože po roce 1989 firma Calex začala spolupracovat se známým výrobcem Samsung, s nástupem tržní ekonomiky se jí nepodařilo obstát a zkrachovala.

Šlehačkové a sifonové láhve

Šlehačkové a sifonové láhve, ačkoli sloužily k různým účelům, měly společný princip fungování. Šlehačková láhev proměňovala šlehačku v nadýchané potěšení pomocí bombičky s oxidem dusným. Její protějšek, sifonová láhev, přinášel do domácností šumivý pocit sodové vody a nabízel osvěžující nápoj.

Kuchyňské váhy

Přechod od stolních kuchyňských vah k nástěnným znamenal významnou inovaci v kuchyňském designu. Tyto váhy s výrazným červeným ukazatelem a desetinným číselníkem se sice nemohly pochlubit přesností moderních digitálních vah, ale jejich praktičnost a schopnost zapadnout do interiéru bez zabírání cenného místa na pracovní desce byly nezpochybnitelné.

Mlýnky, multifunkční pomocníci

Mlýnek na maso, strouhanku či mák se stal v kuchyních průkopníkem své doby. Československé výrobky, kovové pomůcky s gumovou podložkou, se ručně připevňovaly ke kuchyňské lince a byly využívány pro široké spektrum činností.

Mlýnky hospodyňkám pomáhaly umlít maso, připravit strouhanku nebo nachystat ořechy a mák na pečení před vánočními svátky. I přes jejich "retro" štítek si udržují své místo v mnoha domácnostech i dnes.

Předchůdci moderních mixérů

Stolní mixéry té doby možná nepřicházely s dotykovými obrazovkami či programy pro smoothie, avšak jejich základní funkce se od současných modelů příliš nelišila.

S prostornou mixovací nádobou, která se šroubovala do plastového stojánku, byly mixéry nepostradatelnou součástí kuchyňské výbavy. Ať už šlo o přípravu polévek, omáček nebo nápojů, pomáhaly ušetřit čas a energii.

Vaření s výzvami

Sporáky české značky Mora byly běžnou součástí kuchyní, ať už plynové či elektrické. Zatímco dnes jsou domácnosti převážně připojeny na stálý přívod plynu, za socialismu bylo specifickým rysem používání propanbutanových lahví.

Tento systém přiváděl ke sporákům nejen plyn, ale také komplikace. Doba, kdy bylo po vyčerpání plynu potřeba sehnat náhradní bombu, často připomínala malé dobrodružství.

Zpět k tradici v moderním kabátě

Zajímavým aspektem je, že některé z kuchyňských retro kousků zažívají v poslední době své druhé jaro. Se vzrůstajícím zájmem o minimalistický životní styl a udržitelnost se mnozí obracejí zpět ke kompaktním a jednodušším řešením, které tehdejší spotřebiče bezpochyby představovaly. Některé produkty, jako je remoska, dokázaly prokázat, že i v jednoduchosti může být síla a efektivita.

Zdroje: prozeny.blesk.cz, prozeny.cz, living.iprima.cz