V dějinách předkřesťanské Británie se Piktové objevují jako tajemný a fascinující národ, jehož odkaz se vryl do drsné krajiny dnešního Skotska. Dávní obyvatelé po sobě zanechali vytesané kameny, které zachycují podstatu jejich světa a bytostí v něm.

Zdroj: Youtube

Mezi těmito vyobrazeními vyniká zvláštní postava, která tvoří až 40 % zvířecích ilustrací na piktských stélách. Jde o stvoření, které se nepodobá žádnému z vědecky či historicky známých tvorů, což po staletí fascinovalo a mátlo vědce. Identita tvora zůstává jednou z nejpoutavějších záhad piktské civilizace.

Mistři řemesel

Piktové, kteří mají podle některých historiků keltský původ, půsbili na severu Británie od 4. do 9. století. Jejich bohatá a složitá kultura nakonec splynula s irskými Skoty a zanechala po sobě odkaz řemeslné zručnosti a symboliky.

Piktské kameny pocházející z 6. až 9. století jsou monumentálním svědectvím jejich uměleckého umu. Vyobrazili na nich každodenní život, abstraktní geometrické vzory a rozmanitá zvířata ztvárněna s úžasnou anatomickou přesností.

Piktská zvířata

Mezi vyobrazeními vyniká "piktské zvíře" svou jedinečnou a záhadnou podobou – protáhlou hlavou, hydrodynamickým tělem s končetinami připomínajícími ploutve a záhadným výběžkem, který vedl ke spekulacím o jeho skutečné povaze. Mohlo by jít o dýchací ústrojí podobné jako u kytovců, nebo snad o něco fantasknějšího? Někteří neznámého tvora přirovnávají k delfínovi nebo dokonce slonovi, přítomnost čtyř končetin a absence rozdvojeného ocasu však tato přirovnání zpochybňují.

Debata o tom, zda piktské zvíře představuje skutečného tvora, vyhynulý relikt nebo symbolickou postavu, podtrhuje hluboký vztah Piktů k přírodě. Jejich schopnost zobrazit známá zvířata s takovou přesností naznačuje, že pokud bylo piktské zvíře skutečné, bylo to něco zcela jiného než známá skotská fauna.

Ozvěny dávných moří

Jedna z poutavých teorií navrhuje, že piktské zvíře by mohlo být potomkem dávných mořských plazů, jako byli pliosauři, což naznačuje, že se jedná o linii, která přežila v odlehlých vodách Skotska dlouho po svém předpokládaném vyhynutí.

Tato hypotéza koresponduje s nesčetnými příběhy o příšerách ve skotském folklóru, včetně ikonické lochnesské příšery. Mohly by být legendy obklopující skotské lochnesky vzdálenou ozvěnou doby, kdy se takoví tvorové potulovali po zemi?

Přetrvávající záhada

Piktské kameny zůstávají fascinujícím oknem do života a víry lidí zahalených tajemstvím. Vyobrazení neznámého zvířete v tak velké míře naznačuje, že mělo zvláštní význam, ať už šlo o skutečného tvora, kterého Piktové pozorovali, symbol jejich duchovní víry, nebo mytologizované zobrazení vyhynulé fauny.

Zdroje: 21stoleti.cz, irozhlas.cz, epochaplus.cz