První republika bylo období, kdy se místní suroviny mísily s exotickými dovozovými surovinami způsobem, který by zaujal a možná i zmátl moderní chuťové buňky.

Luxusní salony a útulné kuchyně

První republika byla obdobím výrazných kontrastů v kulinářských zvyklostech, které odrážely sociální a ekonomické rozdíly té doby. V luxusních salonech, které navštěvovala smetánka, se jídelní lístky pyšnily řadou sofistikovaných pokrmů, které obsahovaly jak domácí, tak dovážené suroviny. Tyto podniky byly známé svými exotickými nabídkami, jako byly telecí karbanátky s husími játry a španělská telecí kýta s jemnou sardelovou nádivkou – daleko od jednodušších jídel dostupných v průměrné domácnosti.

Naopak běžné kuchyně té doby vyprávěly jiný příběh. Vládla zde jednoduchost a na jídelním lístku vévodila jídla jako šunkové a knedlíky s vajíčkem, bramborové placky a nudle s mákem. Zatímco některá z těchto jídel jsou dodnes oblíbená, jiná, jako zeleninový puding, borůvková nebo chlebová polévka, se z velké části vytratila z paměti.

Zapomenuté pochoutky

K nejzajímavějším aspektům prvorepublikové kuchyně patřily ingredience, které se od té doby staly vzácností nebo chráněným druhem. Tetřev, kdysi luxusní doplněk jídelníčku, je dnes chráněn jako ohrožený druh. Stejně tak bobr, kdysi základní postní jídlo, přešel z jídelního stolu na seznam chráněných druhů, což odráží měnící se postoj k divoké přírodě a její ochraně.

Sladké požitky

Zdroj: Youtube

Cukr, ještě ne tak haněný jako dnes, hrál v prvorepublikové kulinářské scéně hlavní roli. Dobová záliba ve sladkostech je patrná z rozsáhlého repertoáru dochovaných receptů na dezerty. Od sladkých hlavních jídel až po ohromující množství osmdesáti dezertů – doboví kuchaři byli nepochybně zběhlí ve vytváření požitkářských pochoutek, které by jim mohl závidět každý moderní mlsoun.

Stolování s významnými osobnostmi

Kulinární preference významných osobností z doby první republiky obohacují naše gastronomické poznání o jedinečné zážitky. Oldřich Nový měl zvláštní zalíbení v kombinaci okurek s tuňákem a v nugátovém dortu. Prezident Tomáš Garrigue Masaryk projevoval skromnost, když mu plně vyhovovala jednoduchá domácí buchta podávaná s bílou kávou. Herec Bohuš Záhorský naopak upřednostňoval katalánskou polévku.

Kulinářská renesance

V současnosti roste zájem o kulinářské tradice první republiky, který je poháněn nostalgií i zvědavostí na minulost. Gastronomové a šéfkuchaři se pouštějí do historických receptů a oživují pokrmy, které nabízejí chuť zašlých časů. Restaurace začínají znovu uvádět speciality z minulosti, jako jsou telecí karbanátky s husími játry a krůtí maso se smetanovou omáčkou, podle receptů, které kdysi těšily strávníky v nejlepších podnicích.

Tato kulinářská renesance nespočívá jen ve znovuvytvoření pokrmů, ale i ve znovupřipomenutí klíčového období našeho gastronomického dědictví. Při zkoumání historických receptů nejen vzdáváme hold kulinářským inovátorům první republiky, ale také obohacujeme naše současné kulinářské zážitky o hloubku chuti a historii, která je chuťově i vizuálně podmanivá.

Zdroje: euro.cz, novinky.cz, mix24.cz