Muž, který poklad objevil, se místo toho, aby si nález ponechal nebo jej nelegálně prodal, rozhodl předat jej muzeu. Díky tomu získal od kraje odměnu ve výši půl milionu korun, což je krok, jehož cílem je podpořit ohlašování podobných nálezů, aby se zabránilo jejich ztrátě na černém trhu.

Historická pokladnice

Poklad se skládá z 341 mincí, z nichž 55 je zlatých. Mince zahrnují širokou škálu původu – některé jsou z Nizozemska, Španělska, Rakouska a Polska, další kusy pocházejí ze Sedmihradska a Osmanské říše z území Egypta. Nejstarší z mincí pocházejí z druhé poloviny 16. století, většina však byla vyražena v první polovině 17. století.

Spekulace o původu pokladu

Původní majitel pokladu zůstává záhadou, i když teorie naznačují, že mohl patřit bohatému dvořanovi z Humpolce. Bouřlivé období třicetileté války mohlo majitele přimět k tomu, aby své bohatství ukryl v naději, že ho získá zpět, jakmile konflikt utichne – jeho naděje se však nikdy nenaplnila.

Zatímco odborníci odhadli hodnotu nálezu na přibližně 300 000 Kč, jeho tržní hodnota by mohla dosáhnout až 3 milionů Kč. Kulturně-historický význam je však považován za mnohem vyšší, což zdůrazňuje význam takových nálezů pro pochopení historických souvislostí.

Strážce historie

Mince převzalo do své péče Muzeum Aleše Hrdličky v Humpolci. Na výstavě nazvané "Poklady Humpolecka" byly mince poprvé veřejnosti představeny v roce 2016, zabezpečené neprůstřelným sklem a moderním elektronickým bezpečnostním systémem. Výstava nejen představila krásu a řemeslné zpracování mincí, ale také zdůraznila jejich historický a kulturní význam.

Regionální přístup k nálezům pokladů

Dva roky po nálezu u Horních Rápotic se v regionu našel další depot. Za nález 776 stříbrných mincí ze 14. až 16. století na Chotěbořsku byla nálezci vyplacena odměna ve výši 47 000 Kč.

Nález u Horních Rápotic podtrhuje potenciál historických pokladů, které leží neobjeveny. Následný postup nálezce i místních úřadů svědčí o snaze zachovat kulturní dědictví a zajistit, aby takové nálezy byly evidovány, studovány a zpřístupněny veřejnosti pro vzdělávací účely.

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, nm.cz, denik.cz