Na konci 40. let 20. století byl československý hokej na svém vrcholu. Národní tým nedávno získal první titul mistra světa na domácím ledě v roce 1947 a následující rok se chystal na olympijskou cestu do Svatého Mořice. Hokej si získal srdce národa, a to i uprostřed politických změn, kdy byli u moci komunisté.

Zdroj: Youtube

Osudná cesta do Paříže

Národní tým měl naplánované turné po Severní Americe, ale kvůli nepředvídatelným okolnostem se ocitl na cestě do Velké Británie, kde měl odehrát sérii zápasů. Cesta začala zápasem v Paříži, kde se utkali s Kanaďany a Američany. Netušili, že tento výlet nabere zlověstný směr.

Série nešťastných událostí

Cestu od začátku provázely komplikace. Někteří členové týmu neměli řádné cestovní doklady a let do Londýna musel být odložen. I samotný let byl dílem štěstěny, protože ostatní cestující se velkoryse vzdali svých letenek ve prospěch národního týmu. Osud však přichystal další zvraty.

Osudové rozhodnutí a promarněné příležitosti

Tým se rozdělil na dvě skupiny, přičemž někteří hráči zůstali v Paříži, kde čekali na britská víza. Byli mezi nimi Antonín Šťovík, Ladislav Troják, Miloslav Pokorný, František Stibor, Zdeněk Jarkovský a Zdeněk Švarc. Těchto šest hráčů letělo jiným letadlem, speciálem Beechcraft, který mohl přepravovat pouze šest cestujících.

Beechcraft odstartoval z Paříže 8. listopadu 1948, ale nad mlhou zahaleným kanálem La Manche se odchýlil od své letové trasy. Hodinu po startu letadlo zmizelo z radarů a všechny pokusy o kontakt s ním selhaly. Národní tým v Londýně očekával přílet svých přátel, ale ti nikdy nedorazili.

Srdcervoucí pátrání

Byla zahájena pátrací operace za účasti RAF a francouzského letectva, která však zpočátku nepřinesla žádné výsledky. Nakonec moře vydalo dvě těla, z nichž jedno patřilo pilotovi René de Narbonne. Zdrcující zpráva tým silně zasáhla a znamenala náhlý konec jejich britského turné.

Po havárii se šířily divoké spekulace a pomluvy, které tragédii ještě více umocnily. Někteří tvrdili, že hráči svou smrt předstírali, aby mohli svobodně žít v kapitalistickém světě, jiní naznačovali, že se měli připojit k národnímu týmu v exilu. Nepodložená obvinění měla mít později neblahé následky.

Temné dědictví

V novém politickém klimatu v Československu po únoru 1948 docházelo k pronásledování a výslechům rodin zesnulých hráčů pracovníky Státní bezpečnosti. Rodině Trojákových dokonce hrozilo vystěhování, a to vše kvůli nepodloženým obviněním.

Od osudného dne uplynulo 75 let, ale otázky kolem zmizení letadla a jeho cestujících zůstávají nezodpovězeny. Odkaz tragédie je jasnou připomínkou hlubokého dopadu jedné nevysvětlitelné události na životy nevinných lidí a na historii československého hokeje.

Zdroje: idnes.cz, talk.youradio.cz, zoom.iprima.cz