Na počátku 20. století se porodnictví dočkalo jen málo inovací, což vedlo k vysoké mateřské a perinatální úmrtnosti.

Zdroj: Youtube

Úsvit prenatální péče

Teprve v roce 1929 zavedla Anglie prenatální péči, revoluční koncept, jehož cílem bylo snížit mateřskou a novorozeneckou úmrtnost řešením patologických stavů souvisejících s těhotenstvím. Nastávající ženy byly vyšetřovány v kritických obdobích těhotenství, což znamenalo zásadní posun směrem k aktivnějším opatřením v oblasti mateřského zdraví.

Nebezpečná snaha

Třicátá léta 20. století vykreslovala chmurný obraz porodu, který se vyznačoval nesmírnou bolestí a značným rizikem. Léčba bolesti byla v té době přinejlepším primitivní a dostupnou úlevu představovaly deriváty opia, jako například laudanum. Převládalo přesvědčení, že ženy jsou předurčeny k tomu, aby snášely porodní bolesti, což se odráží i v biblických výkladech. Většina porodů se odehrávala doma a porodní báby vedly porodní asistenci, protože chyběly formální lékařské zásahy.

Krutá realita lékařských zásahů

Lékařské zásahy, pokud k nim docházelo, byly plné nebezpečí. Nedostatek znalostí v oblasti anestezie a antisepse znamenal, že i dobře míněné zásahy lékařů často vedly k vysokému riziku infekce. Porodnické vzdělání bylo minimální a nemocnice byly považovány za poslední možnost, kterou navštěvovali především nemajetní lidé, kde byla úmrtnost alarmující.

Nástroje nutnosti a zoufalství

Soubor porodnických nástrojů z 19. století by se modernímu pozorovateli mohl zdát spíše odpovídající mučení než lékařské pomoci. Mezi tyto nástroje patřily kleště k uchopení hlavičky dítěte a vectis k jejímu uvolnění. V zoufalých případech, kdy se dítě nemohlo porodit přirozenou cestou po dlouhotrvajícím porodu, se používaly drastičtější nástroje, jako jsou perforátory a kraniotomické kleště.

Jejich použití bylo poslední možností, která svědčila o bezútěšné prognóze jak pro dítě, tak většinou i pro matku.

Dědictví porodnictví 19. století

Přístup 19. století k porodu poukazuje na dobu značných problémů a omezených zdrojů v péči o matky. Navzdory skličujícím překážkám položilo základy pro pokroky, které následovaly. Dnešní porodnická péče, která se zaměřuje na bezpečnost, léčbu bolesti a prenatální péči, vděčí za mnohé zkušenostem z této klíčové éry.

Když se ohlédneme zpět, získáme nejen vhled do historie naší medicíny, ale také ocenění pokroku, který byl učiněn směrem k bezpečnějším a soucitnějším porodním postupům.

Zdroje: collection.sciencemuseumgroup.org.uk, .actualgyn.com, sahistoryhub.history.sa.gov.au