Osudného dne došlo k události, která vyvolala desítky let konspiračních teorií a debat – k takzvanému filadelfskému experimentu.

Zdroj: Youtube

Incident v loděnici

Podle rozšířené pověsti loď Eldridge pohltil nazelenalý opar a zdánlivě zmizel z dohledu i z radarů, aby se znovu objevil za podivných a tragických okolností na palubě. Někteří námořníci byli údajně nalezeni přitavení k lodním přepážkám, jiní trpěli vážnými psychickými poruchami a někteří prý zmizeli úplně.

Dramatické vyprávění upoutalo pozornost příznivců konspiračních teorií a nadšenců do paranormálních jevů, kteří začali divoce spekulovat o příčinách a důsledcích podivné události.

Teorie a spekulace

Mezi mnoha předkládanými teoriemi se někteří domnívali, že se na události podíleli průkopničtí vědci jako Albert Einstein a Nikola Tesla, kteří potenciálně použili principy svého teoretického výzkumu k radikální změně fyzikálních vlastností Eldridge.

Jiné teorie předpokládaly, že loď cestovala časem nebo přešla do jiných dimenzí, a dokonce tvrdily, že byla během svého zmizení spatřena ve vzdálenosti více než 440 kilometrů v Norfolku ve Virginii.

Racionální vysvětlení

USS Eldridge, stejně jako ostatní lodě námořnictva, si během válečných dob vedla podrobné záznamy o svých plavbách. Proto díky volně přístupným záznamům z lodi existuje jasný důkaz o jejím umístění v říjnu 1943, a rozhodně se nenacházela v Norfolku.

Edward Dudgeon, který za války sloužil jako elektrikář ve filadelfské námořní loděnici, nabídl věrohodné vysvětlení původu legendy. Podle Dudgeona námořnictvo skutečně provádělo na Eldridge experimenty, které však měly za cíl učinit loď nezjistitelnou pro nepřátelské radary, nikoliv neviditelnou pro oči.

Tato technologie zahrnovala demagnetizaci lodi, aby se zastřela její magnetická stopa, což je běžná vojenská praxe známá jako degaussing. "Zmizení", jehož jsme byli svědky, mohlo souviset s chybnou interpretací elektrické bouře nebo podobného optického jevu.

Kulturní dopad

Příběh filadelfského experimentu překonal svůj pochybný původ a stal se součástí populární kultury, inspiroval knihy, dokumentární snímky i film "Filadelfský experiment" z roku 1984. Tyto adaptace podpořily legendu, přestože jí chybí faktická podpora.

Příběh o lodi USS Eldridge v loděnici Philadelphia Navy Yard zůstává poutavým příběhem z druhé světové války, protkaným prvky science fiction a konspirace. Ačkoli slouží jako fascinující anekdota o síle pověstí a mýtů, nedostatek věrohodných důkazů a vysvětlení, která nabízejí osoby jako Edward Dudgeon, naznačují, že za legendou se skrývá přízemnější realita. V současné podobě je filadelfský experiment ukázkovým příkladem toho, jak mohou záhady a folklór zastínit historická fakta a zanechat nám více otázek než odpovědí.

Zdroje: nespechej.cz, cs.wikipedia.org, armadnizpravodaj.cz