Pokud jste někdy přemýšleli o tom, proč se vám dnešní děti zdají méně hbité nebo odvážné než předchozí generace, odpověď by mohla spočívat ve vývoji samotných hřišť.

Nostalgická cesta

Zdroj: Youtube

V 19. století se v Evropě zrodilo dětské hřiště, inovace, která byla poprvé navržena v Německu s ušlechtilým cílem naučit děti "správně si hrát". Průkopnické dětské hřiště vzniklo v roce 1859 v parku v Manchesteru a stálo na počátku hnutí, které se nakonec dostalo přes Atlantik do Spojených států.

V roce 1886 se koncept začal prosazovat i v amerických městech, kde vznikaly "pískové zahrady", které měly chudé městské děti odlákat od nebezpečí a stísněnosti chudinských ulic. Tato první hřiště, v podstatě rozsáhlé pískové plochy na volných pozemcích, poskytovala tehdejším dětem jednoduchý, ale nesmírně příjemný prostor ke hře.

Doba železných obrů

S nástupem 20. století prošla dětská hřiště dramatickou proměnou. Rozsáhlá pískoviště ustoupila vysokým konstrukcím z ocelových trubek, čímž byla zahájena nová éra vybavení dětských hřišť. Houpačky vznášející se ve vzduchu, kolotoče točící se neuvěřitelnou rychlostí a prolézačky, které sahaly až do nebe, uchvátily srdce malých dobrodruhů a prověřily jejich odvahu a obratnost.

Vzpomínky na drsnější jízdu

Pro mnohé z nás mají hřiště z minulosti zvláštní místo v paměti.

Skluzavky: Laminátové a kovové skluzavky minulosti měly daleko k hladkým a mírným sjezdům, jaké známe dnes. Jejich drsný povrch a občasné popáleniny nebo řezné rány byly čestnými odznaky, které označovaly úspěšný den plný her.

Kolotoče: Skutečnou zkouškou výdrže byly kolotoče, na kterých nás vždy někdo roztočil do maximálních otáček, zatímco jsme se snažili udržet. Slabší jedinci, kteří se neudrželi, z nich doslova vylétli, což vedlo k nejednomu úrazu.

Zeměkoule: Tato horolezecká výzva byla stejně riskantní jako lákavá. Ani časté pády, které nejednou skončily zlomeninou, neodradily odvážlivce od výstupu na vrchol.

Houpačky: Jednalo se o kovovou konstrukci s připevněnou "lodičkou", na které vás rodiče nebo starší sourozenci rozhoupli co nejvýše, jak to šlo.

Posun k bezpečnosti

Dnes se prostředí her výrazně změnilo. Důraz se přesunul na vytváření prostředí, které upřednostňuje bezpečnost a minimalizuje rizika spojená s hravými dobrodružstvími z minulých let. Moderní dětská hřiště jsou navržena s odpruženými povrchy, zaoblenými hranami a vybavením, které zajišťuje bezpečnější zážitek. Proměna odráží širší společenský důraz na ochranu dětí před újmou, i když vyvolává otázky o rovnováze mezi bezpečností a dobrodružným duchem hry.

Když se zamyslíme nad dětskými hřišti minulosti, připomeneme si hbitost a odvahu, které charakterizovaly naše dětská dobrodružství. Při dalším vývoji zůstává nalezení střední cesty mezi vzrušením z objevování a nutností bezpečnosti zásadní výzvou pro designéry i rodiče. Dětská hřiště z minulých let s nechráněnými výškami a pevnými povrchy jsou sice již minulostí, ale v těch, kteří zažili jejich nezkrotnou radost, stále vzbuzují pocit nostalgie.

Zdroje: cs.wikipedia.org, g.cz, maminka.cz