Při rekonstrukci kruhového objezdu pod Větruší, oblasti opředené bohatou historií města, objevil bagr pozůstatky kdysi živé čtvrti Ostrov, která byla během bombardování v roce 1945 vyhlazena.

Sklepy plné historie

Vedoucí archeologického oddělení ústeckého muzea Eliška Wiesnerová sdělila, že součástí nálezu jsou dva sklepy s cihlovými klenbami a omítnutými stěnami, které jsou nyní zdokumentovány pomocí fotografií. Pozůstatky slouží jako hmatatelný odkaz na pohnutou minulost Ústí a nabízejí pohled na život, který kdysi v Ostrově kvetl.

Oblast známá svým čilým společenským životem,se vyznačovala středověkým původem a geografickou izolací, sevřenou mezi řekami Labem a Bílinou. V Ostrově, německy Ostr, se nacházelo kino, střelnice s velkým sálem, hospody a průmyslové podniky, což z něj před jeho zničením činilo rušnou městskou čtvrť.

Tragédie z dubna 1945

Zdroj: Youtube

Spojenecké bombardování 17. dubna 1945 znamenalo pro Ostrov začátek konce. Toho dne bylo na Ústí svrženo více než 250 tun bomb, jejichž cílem byla čtvrť ležící na kritické křižovatce tří železničních tratí. Devastace pokračovala dalším náletem o dva dny později, který čtvrť zdecimoval dalšími 300 tunami bomb.

Martin Krsek, vedoucí oddělení historie městského muzea, vyprávěl o strastiplných osudech obyvatel okresu, z nichž mnozí hledali útočiště ve sklepích, jako jsou ty odkryté. Jejich pokusy o bezpečí byly proti přímým zásahům marné, což mělo za následek tragické ztráty na životech a čtvrť zůstala v troskách.

Riziko pod povrchem

Objev při rekonstrukci kruhového objezdu vrhá světlo nejen na fyzické stavby, které zde kdysi stály, ale také zdůrazňuje přetrvávající dopad války na město. Vzhledem k tomu, že historické záznamy uvádějí, že každá desátá bomba nevybuchla, zůstává možnost odhalení nevybuchlé munice při takových výkopech stále znepokojující. Riziko si již dříve vyžádalo pyrotechnický průzkum oblasti, který upozornil na přetrvávající nebezpečí pod povrchem.

Příběhy ztracené čtvrti

Vykopávky pozůstatků z ostrovské čtvrti slouží jako dojemná připomínka ničivé síly války a odolnosti komunit tváří v tvář nepřízni osudu. Umožňuje chvíli zamyšlení nad minulostí a uctění památky těch, kteří trpěli a přišli o život.

Zdroje: novinky.cz, idnes.cz, ustecky.denik.cz