Přestože na první pohled vypadá jako běžný venkovský kříž, jeho historický význam je hluboký – je jediným pozůstatkem hromadného pohřebiště obětí ničivých nemocí, které zde opakovaně zasáhly.
Kříž jako tichý památník
Kříž, který dnes stojí na okraji lesa vlevo od polní cesty vedoucí z Kojetína, byl vztyčen pravděpodobně již krátce po roce 1831, kdy se zde pohřbívaly oběti cholery. Místní legendy a kronikářské zápisy naznačují, že zdejší morové pohřebiště vzniklo již v roce 1792, během jedné z morových epidemií, která postihla Kojetín a okolí. Tehdejší místní hřbitov, nacházející se u farního kostela Nanebevzetí Panny Marie, nemohl pojmout velké množství zemřelých, a tak bylo pohřebiště přemístěno do odlehlejší oblasti za městem.
Když vypukla cholera v roce 1831, město opět čelilo obrovskému nárůstu počtu zemřelých. V kronikách se uvádí, že na choleru tehdy zemřelo na 300 obyvatel Kojetína a jeho okolí. Městská správa a církev proto rozhodly o využití starého morového pohřebiště, kde byly oběti cholery rychle pohřbeny, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy.
Proměny pietního místa
Zprávy z dvacátých let 20. století dokládají, že místo bylo pietně upraveno. Pohřebiště bylo obehnáno keři a na místě jednotlivých hrobů byly vysazeny třešně, jejichž kmeny však již dávno zmizely. Zůstala pouze pěšinka, která umožňuje návštěvníkům projít celý lesík, dnes již hustě zarostlý vegetací. Výhled na severní výběžky Chřibů zůstává krásným doplňkem jinak ponurého místa, avšak nic na první pohled neupozorňuje na někdejší hroby a tragické události, které se zde odehrály.
I přes svou nenápadnost je kříž důležitou připomínkou ztrát, které cholera přinesla. Přestože se jedná o místo, kde kdysi spočívaly stovky zemřelých, dnes již lesík nenese žádné přímé stopy po pohřbených.
Epidemie cholery v 19. století
Cholera zasáhla Kojetín několikrát během 19. století. Jedna z posledních velkých epidemií přišla v roce 1866 během prusko-rakouské války. Vojáci procházející městem přinesli nejen válečnou zátěž, ale také smrtelnou nákazu. Svědectví tehdejších obyvatel popisují rychlé šíření cholery. Byla to doba, kdy lidé umírali doslova uprostřed každodenních činností, jak to dokládá zápis sběratelky pověstí, stařenky Gardavské, která popisovala, jak se nákaza rozšířila během přítomnosti pruských vojáků.
Podle historických záznamů zemřelo během poslední velké cholerové epidemie na 108 civilistů a 30 vojáků. Byla to zřejmě poslední velká tragédie spojená s cholerou, která zasáhla Kojetín. I když se v menším rozsahu cholera ve městě objevila i později, nikdy již nedosáhla tak katastrofických rozměrů.
Památka na nelehkou historii
Památný kříž v polích za městem Kojetínem je dnes připomínkou toho, jak kruté následky měly epidemie v minulosti, kdy nemocné a mrtvé nebylo možné dostatečně rychle ošetřit nebo pohřbít. V dobách, kdy lékařská věda neznala účinné prostředky proti takovým chorobám, se smrt šířila rychle a bez slitování. Kříž stojí jako tichý svědek doby, kdy i bohatá oblast Hané byla zasažena neviditelnou smrtí.
Ačkoliv místo dnes připomíná spíše zapomenutý kout přírody, jeho historický význam zůstává pro místní i návštěvníky nesmírně důležitý.
Zdroje: hrady.cz, regiony.rozhlas.cz, mekskojetin.cz