V roce 1967 představil Radúz Činčera na světové výstavě EXPO '67 v kanadském Montrealu světu své dítě, Kinoautomat. Multimediální projekt znamenal změnu paradigmatu v oblasti kinematografie a nabídl divákům nebývalou míru zapojení a vlivu na rozvíjející se děj.

Zdroj: Youtube

Pražská premiéra

Čtyři roky po svém debutu v Montrealu se Kinoautomat v roce 1971 konečně objevil na plátnech pražského kina Světozor. Právě zde čeští diváci poprvé ochutnali revoluční filmový zážitek. Pro novátorský počin byl vybrán film "Muž a jeho dům", situační komedie, která se soustředila na obyvatele jednoho činžovního domu.

Interaktivní film, který předběhl svou dobu

Kinoautomat se od tradičního kina lišil především svou interaktivní povahou. Při přehrávání se film v kritických okamžicích zastavoval a představoval napínavý moment. V daném okamžiku vstoupil na pódium před plátno moderátor a položil jednoduchou otázku se dvěma možnými odpověďmi. Rozhodnutí diváků určilo průběh příběhu a během jednoho představení se takto rozhodovali celkem osmkrát.

Technické zázraky a výzvy

Technické požadavky konceptu bezpochyby předběhly svou dobu. Pro usnadnění interaktivity musela být hlasovací zařízení důmyslně zabudována do sedadel kina, aby měl každý divák k dispozici vlastní dálkový ovladač. Taková míra zapojení diváků neměla obdoby a v oblasti kinematografie se jednalo o průlomový počin.

Úspěch a potlačení

Navzdory obrovskému úspěchu a popularitě čekal průkopnický Kinoautomat v roce 1972 náhlý konec, když jej úřady zakázaly. Tvůrci, včetně Radúze Činčery, se ocitli na černé listině a nesměli svůj vynález nabízet zahraničním zájemcům. Pozoruhodný vynález, který předběhl svou dobu, byl odložen vedle jiných projektů, které byly považovány za nepohodlné.

Znovuobjevení po desetiletích

Kinoautomat zůstal po desetiletí skrytý před zraky veřejnosti, až byl v nedávné době znovu vzkříšen. Na obnovené premiéře se podílelo kino Světozor a Alena Činčerová, dcera Radúze Činčery. Film, kdysi dusený politickými omezeními, tak konečně mohl zaujmout moderní diváky.

Odkaz pokračuje

Vliv Kinoautomatu přesahuje jeho počáteční promítání. Česká televize se tímto konceptem inspirovala a vysílala interaktivní pořady, které umožňovaly divákům činit rozhodnutí, jež utvářela příběh. Ačkoli tyto snahy vykazovaly podobnost s vynálezem Radúze Činčery, sám vizionář se na nich nepodílel.

Kinoautomat, průkopnický zázrak interaktivní kinematografie, byl sice v době své největší slávy potlačen, ale jeho odkaz přetrvává jako svědectví o novátorství a kreativitě Radúze Činčery a české filmové tradici. O půlstoletí předběhl svou dobu a stále inspiruje filmaře a uchvacuje diváky svým revolučním přístupem k vyprávění příběhů.

Zdroje: kinobox.cz, lidovky.cz, cs.wikipedia.org