V historii nejděsivějších inovací vyniká jedna událost, a to výbuch sovětské Car- bomby.

Závod o nadvládu

Zatímco se svět vzpamatovával z hrůz, které rozpoutalo atomové bombardování Hirošimy a Nagasaki, uprostřed napětí studené války mezi Spojenými státy a Sovětským svazem se objevily nové závody ve zbrojení. Obě supervelmoci soupeřily o nadvládu nejen v konvenční válce, ale také v oblasti jaderného zbrojení. Vrcholem tohoto soupeření byl vývoj vodíkových bomb, z něhož vyšli vítězně Sověti, kteří vytvořili tzv. carskou bombu.

Pohleďte na peklo

V mrazivý říjnový den roku 1961 se země zachvěla pod tíhou blížící se zkázy, když byla na svět vypuštěna bomba Car-bomba. Tato ničivá bomba měla sílu exploze odpovídající 50 milionům tun TNT a překonala všechny předchozí demonstrace síly. Vzniklý hřibovitý mrak se tyčil do výšky 60 kilometrů a vrhal stín strachu na celý svět.

Zdroj: Youtube

Tsunami zkázy

Následky detonace carské bomby se odrážely s nebývalou prudkostí. Atmosférou se prohnala tlaková vlna, která se šířila až 900 kilometrů od místa výbuchu a dokonce způsobila mírný posun zemské osy. Zdálo se, jako by si lidstvo zahrávalo se silami, které přesahovaly jeho chápání, a balancovalo na pokraji sebezničení.

Šílenství vypouštění titánů

Po výbuchu carské bomby se světovým vojenským stratégům dostalo střízlivého poznání. Snaha o stále kolosálnější zbraně hromadného ničení pouze eskalovala napětí a prohlubovala přízrak globálního zničení. Skutečná výzva nespočívala ve vytvoření monstrózních vodíkových bomb, ale ve vývoji přesných, cílených zbraní schopných minimalizovat vedlejší škody.

Pohled do propasti

Desítky let po otřesných událostech z roku 1961 odtajnila ruská agentura pro atomovou energii Rosatom mrazivou památku z hlubin historie, záběry z detonace carské bomby. Strašidelný obrazový záznam slouží jako drsná připomínka schopnosti lidstva ničit a vyzývá k nutnosti usilovat o mír ve světě zastíněném přízrakem jaderného zničení.

Jen málokterá událost v dějinách lidstva vyvolává tak silnou směs respektu a hrůzy jako výbuch carské bomby. Stojí jako ostré svědectví o nebezpečné propasti, nad níž lidstvo kráčí.

Zdroje: vtm.zive.cz, zoom.iprima.cz, irozhlas.cz