To, co začalo jako drobný propad chodníku, se brzy zvrhlo v ohrožení života dvou osob a skončilo zmizením jedné z nich v propasti brněnského podzemí.

Zdroj: Youtube

Sen, kdy se Země otevřela

Psal se 15. únor, cestující se v klidu pohybovali po chodníku v blízkosti tramvajové zastávky, když se náhle jeden úsek propadl a kolemjdoucí Miroslav Šudák spadl do nově vzniklé jámy. Zatímco kolemjdoucí zděšeně přihlíželi, pětačtyřicetiletá Marie Bartošová pohotově zasáhla, aby Šudákovi pomohla. Ten se na poslední chvíli zachytil trčících kabelů. Bartošová už takové štěstí neměla. Když se pod ní zřítila další část země, proud vody a bahna ji stáhl do hlubin brněnského podzemí.

Následky a vyšetřování

Událost odstartovala vlnu záchranných akcí, přičemž na místo přispěchali hasiči a pracovníci komunálních služeb. Zatímco Šudáka se podařilo zachránit, pátrání po Bartošové bylo i přes rozsáhlé úsilí marné.

V následujících dnech se pozornost soustředila na pochopení toho, jak mohlo k takové tragédii dojít. Za viníka bylo označeno prasklé podzemní potrubí, které několik dní nepozorovaně erodovalo základy. Odhalení příčiny neštěstí vzbudilo vlnu kritiky na adresu místních úřadů za jejich nečinnost, přestože věděly o potenciálních rizicích.

Po deseti letech bezvýsledného pátrání a vyšetřování byl případ uzavřen a Bartošová byla oficiálně prohlášena za mrtvou, přičemž za příčinu její smrti byla považována kombinace udušení, utonutí a zranění, která utrpěla při pádu.

Pozdní nález

O dalších šest let později, v roce 1992, se díky nálezu lidských ostatků poblíž kanalizační výpusti případ znovu dostal do centra pozornosti. Další nálezy, včetně lidské lebky, vyvolaly spekulace, že se Bartošová našla. Navzdory počátečnímu optimismu se forenzní analýzou nepodařilo jednoznačně dokázat, že nalezené ostatky skutečně patřily Bartošové, takže otázka místa jejího posledního odpočinku zůstala otevřená.

V roce 1993 odhalili zástupci města na blízkém domě pamětní desku, která chmurnou událost připomíná. Vedení města Brna tím vyjádřilo svou účast na tragédii, ke které došlo v důsledku lidské lhostejnosti.

Zdroje: lidovky.cz, medium.seznam.cz, brnenska.drbna.cz