Tragédie si vyžádala 49 lidských životů a zanechala 135 zraněných. I když byla oficiálně označena za výsledek výbuchu plynu, okolnosti katastrofy zůstávají v myslích obyvatel Varšavy spojeny s mnoha spekulacemi a teoriemi o bombovém útoku. Rotunda se tak stala nejen obětí exploze, ale i symbolem politického neklidu a blížících se změn, které čekaly Polsko.
Zima století a společenské napětí
Zima 1978/1979 byla pro Polsko jednou z nejkrutějších v historii. Silné mrazy, které paralyzovaly dopravu a snížily teploty v bytech ve Varšavě až na 7 stupňů Celsia, vedly k obrovskému nárůstu nespokojenosti mezi obyvatelstvem. Jak zaznamenal varšavský básník Tomasz Jastrun, nálada byla všeobecně sklíčená a lidé byli přesvědčeni, že přijdou zásadní změny. V jejich očích se výbuch rotundy stal jedním z prvních znamení nadcházejících událostí. I známý satirik Michał Ogórek označil výbuch za odraz tehdejšího pochmurného a chaotického období polských dějin.
Den katastrofy
V den výbuchu byl chladný, zamračený den. Ve 12:37 se v pobočce banky PKO, která se nacházela přímo v srdci Varšavy, na křižovatce hlavních ulic Marszałkowska a Aleje Jerozolimskie, nacházelo více než 300 zákazníků a 170 zaměstnanců. Krátce před koncem první směny se budova Rotundy náhle vznesla do vzduchu jako bublina, jen aby se v okamžiku rozpadla na tisíce střepů a sutin. Zásah výbuchu byl tak silný, že jej slyšely tisíce obyvatel Varšavy, a celá konstrukce se propadla do suterénu, což vytvořilo obrovský kráter.
Záchranná operace a osud obětí
Záchranáři začali okamžitě s pátráním po přeživších. Celkem se na akci podílelo 2 000 lidí pod vedením varšavského hasiče Edwarda Gierskiho. Pátrání pokračovalo sedm dní a poslední živý člověk byl vyproštěn tři hodiny po výbuchu. Navzdory mrazivým teplotám, které v noci dosahovaly až minus 20 stupňů Celsia, se zapojili i kolemjdoucí a pracovníci místních firem. Krev se darovala v provizorních lékařských stanicích, které byly zřízeny v nedalekých budovách, a záchranáři dostávali teplé jídlo z blízké restaurace Zodiak.
Spekulace a fámy
Ihned po výbuchu se mezi obyvateli rozšířily různé teorie o skutečné příčině exploze. Oficiální zprávy tvrdily, že šlo o výbuch plynu, který unikal z poškozeného potrubí pod chodníkem a shromáždil se v suterénu budovy. Mnoho lidí však této verzi nevěřilo. Častou fámou bylo, že výbuch způsobil pokladník banky, který ukradl velké množství peněz a použil bombu k zakrytí svých stop. Jiná teorie tvrdila, že se do trezoru pokusili dostat lupiči pomocí bomby, nebo že šlo o vnitrostranické spiknutí namířené proti tehdejšímu lídrovi Edwardu Gierkovi.
Navzdory spekulacím se jako nejpravděpodobnější příčina výbuchu ukázal únik plynu. Zmrazky a sníh zablokovaly větrací otvory, což umožnilo nahromadění plynu v suterénu rotundy. K explozi pak došlo v okamžiku, kdy někdo ve sklepě rozsvítil světlo.
Obnova rotundy a památka na oběti
Rotunda byla zničena ze 70 %, a polská vláda se ihned rozhodla pro její obnovu, která začala jen pár dní po tragédii. Na projektu pracoval jeden z původních architektů Piotr Zajlich, který provedl několik změn, včetně vylepšení elektroinstalace. Budova byla znovu otevřena koncem října 1979. Nicméně mnozí z těch, kteří výbuch přežili, se již nikdy do těchto prostor nevrátili. Každý rok v den výročí výbuchu se koná vzpomínková akce, na které se scházejí rodiny obětí, představitelé města a vedení banky.
Zdroje: en.wikipedia.org, beautifulwarszawa.home, whitemad.pl