Na historicky první mezinárodní hokejový turnaj, který se konal ve francouzském Chamonix, vyrazili čeští sportovci velmi nalehko. Na sobě měli jen klubové bílé svetry s červenou hvězdou a do Francie dorazili bez hokejové výstroje. Brankář si pak místo chráničů omotal nohy šálou. I přes tvrdou porážku 1:8 se svět na první české hokejisty díval s obdivem a odborníci tvrdili, že to Češi jednou někam dotáhnou. A měli pravdu.

Zdroj: Youtube

Puk místo míčku

Hokej hráli Češi už dávno před prvním mezinárodním turnajem v Chamonix, jednalo se ale o tzv. bandy hokej, kdy muži honili po ledové ploše míček pomocí zahnutých holí.

Když vznikl tzv. kanadský hokej, museli se v českých zemích rozhodnout, zda půjdou s dobou, nebo zůstanou u zažitého bandy hokeje. Činovník Slavie Emil Procházka měl tušení, že kanadský hokej bude mít slibnější budoucnost. Neváhal a hned český tým přihlásil na první mezinárodní turnaj ve Francii. Jak vypadá puk a hokejka, zjistili hráči až ve vlaku cestou do Chamonix.

První titul

Vůbec první titul získali čeští hokejisté v roce 1911 na ME, které se konalo v Německu. Šlo o první evropské mistrovství pořádané za účasti národního hokejového mužstva Čech.

Naši hokejisté to neměli snadné, dorazili až v den začátku mistrovství a okamžitě museli odehrát dva zápasy. K překvapení všech zvítězili a svou formu pak potvrdili i v posledním utkání. Vítězství bylo o to zajímavější, že český tým byl jediným účastníkem, který ve své zemi neměl k dispozici žádnou trvalou ledovou plochu. Naši hokejisté tak museli trénovat jen tehdy, když to počasí dovolilo.

Čekání na stadion

Na první zimní stadion s umělou ledovou plochou si museli čeští hokejisté počkat. Než vznikl, měli už na kontě pět titulů z ME. Žádný jiný tým na tom v tomto ohledu nebyl tak špatně. Až po vítězství na ME v roce 1929 pražští radní rozhodli o přidělení pozemku na ostrově Štvanici.

Slavnostního otevření se stadion dočkal v roce 1932. A právě zde se v roce 1947 československý národní tým stal poprvé mistrem světa.

V roce 2000 byl stadion Štvanice prohlášen kulturní památkou. Bohužel ale v dalších letech začal stadion chátrat, až byl nakonec v roce 2011 definitivně zbourán.

Hokejová velmoc

I přes různé peripetie se ale Česko stalo hokejovou velmocí. Za více než stoletou historii se můžeme pochlubit obrovskou škálou skvělých hráčů i trenérů. Česká hokejová reprezentace například jako jediná dokázala vyhrát třikrát mistrovství světa v řadě v systému play-off.

Patříte mezi fanoušky českého hokeje? Vyzkoušejte si dnešní kvíz, možná zjistíte, že máte ve vědomostech týkajících se tohoto sportu ještě nějaké drobné mezery.

Kvíz: Dokažte, že jste pravý fanoušek českého hokeje a vyhrajte

Děkujeme, že jste si vyzkoušeli náš kvíz a doufáme, že vás bavil a něco nového jste se dozvěděli. Nezapomeňte se o svůj výsledek podělit s přáteli!

Zdroje: ceskyhokej.cz, cs.wikipedia.org, irozhlas.cz