Fascinující, inspirující a trochu hrůzu nahánějící – tak se dá popsat svět žraloků, kteří na naší planetě existují již více než 450 milionů let. Ačkoli jsou obklopeni mnoha mýty a příběhy plnými strachu, ve skutečnosti je jejich chování daleko komplexnější. Chcete vědět, jak se žralok chová v moři, jakými smysly vyhledává potravu a jak loví? Podíváme se i na to, jak předcházet incidentu s ním a jak se nejlépe zachovat, když vás v moři začne ohrožovat.

Zdroj: Youtube

Objevte 500 odstínů žraloka

Existuje více než 500 druhů žraloků, přičemž většina z nich měří kolem 1,5 metru. Jen několik druhů dorůstá délky přes 4,5 metru. Žralok obrovský je rekordmanem svého druhu a dosahuje až 20 metrů. Jeho strava je stejně rozmanitá jako rozmanitost jeho vlastního druhu. Obří žralok se živí pouze planktonem, zatímco dravější druhy si pochutnávají na tuňácích, makrelách, hlavonožcích, lachtanech, rypouších a dokonce i na karetách obrovských. Žraloci jsou také známí jako kanibalové, kteří někdy konzumují jedince svého druhu.

Jak žraloci loví pomocí svých výjimečných smyslů

Perfektně vyvinuté smysly žraloků jim pomáhají být vynikajícími lovci. Čich žraloka je považován za nejdokonalejší a dokáže detekovat pach krve až na vzdálenost jednoho kilometru. Jakmile se žralok přiblíží na vzdálenost zhruba 250 metrů od potenciální kořisti, zapojují se další smysly, jako je vnímání vibrací a sluch. Ve vzdálenosti 25 metrů pak zrak pomáhá žralokům zaměřit svůj objekt. Hmatové receptory po celém těle žraloka poskytují informace o doteku nebo nárazu, a chuťové buňky v tlamě a jícnu jsou posledním zapojeným smyslem, který potvrzuje, zda je objekt vhodný k jídlu.

Útok žraloka z blízka

Většina útoků žraloků je rychlá a blesková, s průměrnou rychlostí 35 až 56 km/h. Nicméně některé druhy, jako je žralok modravý nebo Mako, mohou dosáhnout rychlosti až 86 km/h. Kromě rychlosti a agilitě žraloci také využívají různé strategie při lovu, a to včetně trpělivosti, překvapení a pronikání do chladnějších vod.

Jak se zachovat při setkání s žralokem

Přestože se mohou zdát být nebezpeční pro člověka, ve skutečnosti na něj neútočí bezdůvodně a většinou se mu vyhnou. Pokud se však dostanete do situace, kdy se ocitnete v jeho těsné blízkosti, existují určitá pravidla, kterými se můžete řídit. Nejlepší je zůstat klidný a věnovat pozornost směru, kterým se žralok pohybuje. Neplavejte pryč v panice, ale pomalu a s klidem. Pokud vás žralok zaskočil při potápění, snažte se najít nejbližší útes. Můžete se schovat v nějaké puklině, anebo útes využít k tomu, že vás bude chránit zezadu. Když se žralok rozhodne zaútočit, snažte se ho udeřit do citlivých oblastí, jako jsou oči nebo žábry.

Zatímco svět žraloků může být nesmírně fascinující, je důležité respektovat jejich prostor, když jsme v jejich domově – oceánu. Porozumění jejich chování může významně přispět ke snížení incidentů a ke zvýšení vaší bezpečnosti. Vždy mějte na paměti, že je při setkání s tímto predátorem potřeba zachovat klid a nepanikařit. A především dodržujte pokyny plavčíků.

Zdroje: e15.cz, denik.cz, abicko.cz