Cesta časem

Moře a oceány byly v průběhu věků svědky nesčetných proměn, kdy se tvorové přizpůsobovali a vyvíjeli v reakci na měnící se prostředí. Žralok límcový však vyniká jako evoluční zázrak. Po více než 80 milionů let zůstal relativně nezměněn a tiše plave v oceánských propastech.

Proč zůstal po celou dobu své dlouhé existence tak stálý? I když přesné důvody nejsou jasné, úspěšná konstrukce žraloka límcového, dokonale přizpůsobená svému prostředí, by mohla být důkazem starého přísloví: "Když to není rozbité, neopravuj to.".

Anatomie hlubokomořského tvora

Na první pohled může žralok límcový působit poněkud znepokojivě a vyvolávat vzpomínky na dávné mořské příšery z lidových pověstí. Hadovitá hlava v kombinaci se štíhlým tělem dosahujícím délky až pěti metrů z něj dělá unikát mezi světovými mořskými živočichy.

Čtěte také

Rozdílné postavení čelistí u dochovaných žraloků skřetích způsobilo, že několik exemplářů bylo chybně popsáno jako samostatné druhy.

Čtěte také

Vědci objevili v hlubinách růžového žraloka. Oceány brázdí už 125 miliónů let

Nejzajímavějším rysem je však bezpochyby jeho tlama – děsivá soustava 300 jehlovitých zubů, pečlivě seřazených v 25 řadách. Ačkoli se může zdát, že taková zubní souprava je přehnaná, pro žraloka jde o životně důležitý nástroj. Žralok se díky své sklopné čelisti dokáže zachytit na kořisti a zajistit, že únik je téměř nemožný.

Odhalování neznámého

Navzdory své dlouhé historii na Zemi zůstává žralok límcový pro mořské biology záhadou. Jeho nepolapitelnost a obliba hlubokomořských biotopů způsobují, že pozorování žraloků jsou vzácná. I když je známo, že se tito žraloci vyskytují v různých částech světa, včetně Atlantiku, Japonska a Austrálie, mnoho informací o jejich chování, stravě a rozmnožovacích zvyklostech zůstává záhadou.

Čtěte také

ryba Barreleye je nápadná svou průsvitnou hlavou

Čtěte také

Na dně Mariánského příkopu vědci našli zvláštní svět s šílenými děsivými tvory

Tvor v ohrožení?

Přestože je žralok límcový Mezinárodním svazem ochrany přírody (IUCN) zařazen na seznam nejméně ohrožených druhů, jeho osud je nejistý. Stín hlubokomořského komerčního rybolovu je velký a hrozí, že se tito prastaří tvorové stanou nechtěnými oběťmi v sítích pokroku.

Zdroje: bbc.comthrillist.comallthatsinteresting.com