Věda nikdy nepřestává překvapovat. Když se v listopadu 2022 členové výzkumného týmu podívali na své rybářské sítě v západní Austrálii, nemohli uvěřit svým očím. Vytáhli z hlubin oceánu nejen nový druh žraloka, ale i druh, jehož unikátní charakteristiky přepisují dosavadní poznání vědců o žraločí biologii. Jak říká staré přísloví, na každou chybu se vždycky najde klíč. A klíčem k porozumění Heterodontus marshallae, jak byl nový druh pojmenován, je jeho fascinující sada zubů.

Rodokmen unikátního žraloka

Nově objevený žralok, pojmenovaný Heterodontus marshallae, patří do řádu rohatců. Tito žraloci mají malé rohy vyčnívající nad očima a jedinečný tvar těla, který vzbuzuje dojem, že vystoupili přímo z historie. Skutečně někteří zástupci tohoto řádu připomínají fosilie dávno vyhynulých žraloků. Avšak, jak zdůraznila rybí bioložka Helen O'Neillová, i když mohou mít podobnou morfologii, nejsou s vyhynulými žraloky blízce příbuzní.

Nově objevený druh žraloka byl pojmenován Heterodontus marshallae Nově objevený druh žraloka byl pojmenován Heterodontus marshallae Zdroj: Wikimedia Commons, William T. White, Frederik H. Mollen, Helen L. O’Neill, Lei Yang, Gavin J. P. Nay

Dentální geometrie a skryté tajemství stravování

Proč by měl žralok zuby podobné lidským stoličkám? Odpověď spočívá v jeho stravovacích návycích. "Zuby všech druhů rohatců jsou si navzájem velmi podobné, ale jako skupina mají zuby velmi odlišné od většiny ostatních žraloků," vysvětlil vedoucí kurátor ANFC, Will White. Tito žraloci mají v přední části úst chápavé zuby a stoličkovité zuby směřující k zadní části. Taková kombinace je ideální pro drcení tvrdé kořisti, jako jsou měkkýši a korýši.

Čtěte také

Rozdílné postavení čelistí u dochovaných žraloků skřetích způsobilo, že několik exemplářů bylo chybně popsáno jako samostatné druhy.

Čtěte také

Vědci objevili v hlubinách růžového žraloka. Oceány brázdí už 125 miliónů let

Maskování v oceánu

Zajímavostí je, jak byl tento druh poprvé identifikován. Při průzkumu mořského dna v Gascoyne Marine Park v listopadu 2022 byl uloven dospělý samec H. marshallae, jehož délka od čenichu po ocasní ploutev byla 53 cm. Ovšem díky jeho výrazným pruhům na těle byl zaměněn s druhem rohatce zebrovaného. Až další výzkum prokázal, že jde o zcela odlišný druh.

Čtěte také

Žralok límcový (Chlamydoselachus anguineus)

Čtěte také

Vědci odlovili u Evropy živou fosilii. Žralok límcový přežil z pravěku

Ačkoliv tento objev byl velkým překvapením pro vědeckou komunitu, vědci zůstávají skeptičtí ohledně objevení dalších podobných druhů. White uvádí, že žraloci tohoto řádu jsou tak výrazní, že by bylo obtížné je přehlédnout, pokud by se nacházeli v oblastech s intenzivním průzkumem. Nicméně, jak už to v přírodě bývá, nikdy nelze říci, co dalšího se skrývá v hlubinách oceánů.

Zatímco tajemství tohoto nového druhu teprve začíná být odhalováno, australské vody nám znovu připomínají, že pod hladinou se může skrývat mnohem více, než si dokážeme představit. Nový žralok Heterodontus marshallae sice přináší mnoho otázek, ale zároveň i novou naději na objevování a porozumění bohatství života, které se skrývá v hlubinách naší planety.

Zdroje: www.iflscience.comwww.timesnownews.comwww.livescience.com