Nové vody pro žraloky

Migrace je pro žraloky přirozená. Obvykle se stěhují na sever během léta. Letos jak se zdá, začali putovat mnohem dříve a v daleko větší míře. Dle odborníků je na vině oteplování moří a změna klimatu. Vědkyně a inženýrka životního prostředí T. Fanara pro Daily Mail uvedla, že dál na sever plují nyní žraloci, kteří mají rádi studené vody, ale i žraloci, kteří mají rádi teplé vody. Objevují se proto v těchto oblastech v daleko větší míře a navíc i druhy, které tam před tím nebyli. Migraci způsobuje i nadměrný rybolov, který žraloky připravuje o potravu a tak se přibližují čím dál víc k pobřeží. Díky tomu dochází k častějším střetům s člověkem a tím i napadení nebo pokousání. I žralok bílý byl spatřen na místech, kde se nikdy před tím neobjevil. Například v USA došlo na počátku léta k několika útokům a v zálivech a u pláží byly zpozorovány obrovští jedinci.

Čtěte také

Modrý žralok

Čtěte také

V Chorvatsku se těsně u pláže objevil žralok. Vyděsil turisty, nikomu neublížil

Žraloci v Chorvatsku?

Českého turistu víc než žraloci za Atlantikem zajímají ti v evropských mořích. A především ve stále oblíbeném Chorvatsku. Pokud jde o otázku, zda lze v průzračném Jadranu spatřit tu typickou hrozivou ploutev, odpověď zní ano. V chorvatském moři žije kolem 34 druhů žraloků, například modrý, tygří nebo bělavý. Spolu se žraločími migranty pak až 47. Ze všech druhů jen tři z nich můžou být nebezpeční, a to žralok krátkoploutvý a žralok obrovský. Občas, bohužel, sem za tuňáky zavítá i žralok bílý. V souvislosti s oteplováním a úbytkem potravy se žraloci i tady přibližují k pobřeží. Dle odborníků a dostupných údajů je však pravděpodobnost, že se s nimi člověk setká zblízka jen mizivá, nicméně ne vyloučená. A to i v případě „bílého lidožravce“.

Pár čísel závěrem

Pokud jde o statistické údaje, pak od roku 1900 došlo v Chorvatsku k 25 útokům žraloka, z nichž 14 bylo smrtelných. Naposledy v roce 1974. Velkou pozornost vyvolalo napadení potápěče v roce 2008, údajně žralokem bílým, ale to spíš právě proto, že je to případ velmi ojedinělý. Pokud jde o žraloky, je Jaderské moře na stupnici „velmi bezpečné“. Co se týká živočichů v Chorvatsku, spíš člověk šlápne na ježka a zapíchne si do nohy bodlinu nebo mu koupání znepříjemní medúzy. 

Napadení žralokem je zcela jistě děsivé, i když člověk přežije, a nelze zlehčovat ztrátu lidského života. Moře je však jeho domovem. Dle statistik člověk zahubí až 100 milionů žraloků ročně a často velmi nešetrně. A i díky nadměrnému rybolovu mnoha druhům hrozí vyhynutí. Respekt při koupání v moři je namístě, ale mnoho odborníků tvrdí, že lze případnému útoku zabránit. Třeba se jen „necachtat“ ve večerních hodinách, kdy žraloci loví.

Čtěte také

japonský pavoučí krab

Čtěte také

Tento mrchožrout vypadá jako pavouk a je dvakrát větší než člověk. Je z Japonska

Zdroje: www.dailymail.co.ukrewinddubrovnik.comwww.total-croatia-news.com