Hotel Horal se měl původně jmenovat Rudý prapor a šlo o největší rekreační objekt postavený v Krkonoších po 2. světové válce. Autory projektu byli v roce 1977 architekti Zdeněk Kuna, Zdeněk Stupka, Milan Valenta a Jaroslav Zdražil. Hotel obřích rozměrů si nechala postavit Ústřední rada odborů, a to jako zotavovnu ROH ve Svatém Petru. Hotel je zasazen pod úbočím Kozích hřbetů, což je považováno za jedno z nejkrásnějších míst v Krkonoších. A dodnes vyvolává silně negativní reakce.

Zdroj: Youtube

Stavba plná rozporů

Bývalá zotavovna ROH v Krkonoších budí dodnes velké vášně. Podle mnohých lidí hyzdí krásnou krajinu Špindlerova Mlýna a Svatého Petra. Odpůrci objektu jsou přesvěčeni, že hotel Horal se stal symbolem necitlivé rekreační výstavby dob socialismu. Své megalomanské rozměry totiž investor vsadil přímo do malebného údolí, které bylo dříve tak klidné a krásné.

Na druhou stranu řada architektů tvrdí, že jde o ojedinělé a hlavně nedoceněné dílo. Například historik a teoretik umění a architektury Rostislav Švácha o stavbě napsal: "Hotel Horal představuje vynikající ukázku pozdního modernismu v české architektuře, výborně zvládnutou kompozičně a přes velikost budovy výborně zapadající do horského prostředí.“

Nálepka nejohyzdnější stavby Krkonoš

Každopádně hotel Horal se stal mnohokrát předmětem diskuze nejen místních obyvatel, ale i širší veřejnosti. V anketě o nejhrůznější stavbu Krkonoš získal neuvěřitelných 33 % hlasů, což z něj udělalo jednoznačného vítěze. A to i přesto, že jeho interiéry nabízejí po nákladné rekonstrukci v letech 2001 až 2006 luxus, který si pochvalují i lyžařské světové špičky, které zde byly ubytované během špindlerovského závodu Světového poháru žen v alpském lyžování.

Málo staveb budí takové kontroverze, jako hotel Horal. A i přes veškerou snahu se objekt nedokáže zbavit nálepky typického představitele normalizační architektury se špatným vlivem na okolní krajinu. "Hotel Horal zcela zničil oblast špindlerovského Svatého Petra, která měla zůstat ušetřena před přemírou stavební činnosti," prohlásil krajinný ekolog Pavel Klimeš.

Smutný osud bývalé zotavovny ROH

Hotel Horal nebyl v Krkonoších jediným místem, které kdysi služilo k masovým závodním rekreacím. Ne každá stavba se ale do dnešních dnů zachovala. Loni šla například k zemi bývalá zotavovna Pětiletka, jejíž součástí byla také Špindlerovská hospoda. Šlo o budovu, podle které dostal Špindlerův Mlýn své jméno. Zbourána byla dokonce bez demoličního výměru.

Kontroverzní symbol minulosti

Přestože době megalomanských odborářských zotavoven z dob normalizace už dávno odzvonilo, samotné objekty tu zůstávají a jejich přítomnost v krajině dodnes vyvolává vášně a diskuse o tom, jaký vliv má taková stavba na okolní přírodu.

Hotel Horal je výrazným příkladem toho, jak architektura může ovlivnit vnímání a estetickou hodnotu daného místa. I přes veškerý luxus a komfort, který dnes nabízí uvnitř hotelu, je jeho exteriér stále považován za ošklivý a nepřiměřený krajině Krkonoš.

Veřejné mínění dokazuje, že paměť na problematickou socialistickou výstavbu zůstává živá a mnoho lidí stále vnímá tyto stavby jako negativní zásahy do přírodního prostředí.

Zdroje: www.idnes.cz, pamatkovykatalog.cz, www.novinky.cz