V případě, že by k tomuto vysoce nepravděpodobnému scénáři skutečně došlo, by se mohl aktivovat předpřipravený plán amerického Pentagonu. Tato tématika se nejintenzivněji řešila mezi lety 2009 a 2010 na vojenských školeních amerických armádních poradců. Do praxe byl námět uveden dokumentem CONOP 8888 a v roce 2014 došlo k jeho odtajnění. Jednatřicet stránek popisuje krok za krokem nutnou obranu před přímým útokem, ochranu zachování lidské populace i následnou rehabilitaci společnosti. Ta by se samozřejmě ještě časem přizpůsobila dle rozsahu zombie apokalypsy.

Jde pouze o fiktivní scénář

Existenci zombie plánu Pentagon po zveřejnění v médiích nezapíral. O legraci se sice nejedná, nájezdy nemrtvých ale americká vláda ve skutečnosti také neočekává. Plán jednoduše dává dohromady postupy, jak chránit obyvatelstvo před případným útokem jakéhokoli druhu. Zombie se v tomto případě jevily jako dokonalé potvrzení toho, že se skutečně jedná jen o fiktivní scénář, na kterém si vojáci zároveň mohou natrénovat vyhodnocování globálních rizik a jejich řešení.

„Tréninkové příklady musí počítat s možnými důsledky, které nastanou, pokud veřejnost mylně uvěří, že fiktivní scénář je skutečný plán,“ vysvětlili autoři dokumentu. „Než abychom to riskovali a učili záložníky fiktivní 'tuniské' a 'nigerijské' scénáře, rozhodli jsme se pro naprosto nemožný scénář, který nikdy nemůže být zaměněn za skutečný plán.“

Mluvčí Strategického velitelství ozbrojených sil USA (STRATCOM) Pamela Kunze potvrdila, že dokument existuje, zdůraznila ale, že jde jen o cvičnou pomůcku určenou k vnitřní potřebě.

„Dokument je výcvikový nástroj, jímž si studenti osvojují základní koncepty vojenského plánování a formování rozkazů pomocí fiktivního tréninkového scénáře,“ prozradila mluvčí. „Tento dokument není plánem strategického velitelství,“ uvedla na pravou míru.

Důležité je mít zásoby!

Ať už nás navštíví zombieci nebo tornádo, krizový plán se vždycky hodí a příprava na takovéto situace by se neměla podcenit. Je nutné vytvořit si zásoby, jež budou obsahovat základní věci pro přežití, a to nejlépe na několik dní! Nikdy totiž dopředu nevíte, jak dlouho zůstanete uvězněni a kdy si budete moci výbavu znovu doplnit.

A co by to mělo konkrétně být? Okolo čtyř litrů vody na jednu osobu, trvanlivé potraviny, léky, hygienické potřeby, oděvy, ložní prádlo a nezbytně nutné osobní dokumenty, uvádí experti.

Hlavně nezapomenout kontakty a vědět, kam se schovám

Seznam nouzových kontaktů, který by měl zahrnovat osoby a instituce, jež vám budou moci být skutečně nápomocné, a vhodné evakuační místo, kde se setkáte s lidmi ze sousedství a společně se přeskupíte do zabezpečené oblasti, je další nutností, na kterou byste měli myslet.

Zdroje: www.idnes.cz, svetobeznik.info, www.lifee.cz