Odhad skutečného zlatého pokladu v oceánu

Podle odhadů Národní oceánské služby je v oceánech rozptýleno přibližně 20 milionů tun zlata. Když převedeme tuto číslici na dolarovou hodnotu, tak se v současné době (cena zlata je 62 dolarů za gram) dostaneme na neuvěřitelnou částku 1,24 kvadrilionu dolarů. V případě, že by se někomu podařilo vytěžit jen malou část tohoto bohatství, stal by se nejbohatším člověkem na planetě.

Těžká cesta za oceánským zlatem

Proč je těžba zlata z oceánů tak složitá? Jedná se o těžbu na mikroskopické úrovni. Zlato v oceánech není v podobě zlatých cihel nebo nuggetů, ale je jemně rozptýleno v celém objemu oceánské vody. Toto zlato, i když je jeho koncentrace velmi nízká, tvoří v součtu obrovské množství.

Technologické a ekonomické výzvy

Přestože potenciál je obrovský, těžba zlata z oceánů je technologicky i ekonomicky velmi náročná. Z jednoho litru vody byste teoreticky získali pouze 13 miliardtin gramu zlata. To znamená, že byste potřebovali přefiltrovat miliony a miliony litrů vody, abyste vytěžili jediný gram.

Od Forda Jernegana k Dow Chemicals

Zdroj: Youtube

První pokusy o těžbu oceánského zlata sahají až do 19. století, kdy Ford Jernegan založil společnost Electrolytic Marine Salts Company. Po získání 1 milionu dolarů od investorů společnost postavila továrnu na těžbu zlata. Když se však investoři začali vyptávat na výsledky, Jernegan zmizel s jejich penězmi.

Ve 20. století se snažily o těžbu takové společnosti jako Dow Chemicals a několik výzkumných týmů z celého světa. Ale i přesto se nikomu nepodařilo nalézt ekonomicky efektivní metodu.

Hrozby pro mořský ekosystém

Kromě technických a ekonomických výzev existuje i otázka ekologického dopadu těžby zlata z oceánské vody. Vzhledem k tomu, že zlato je rozptýleno v obrovském množství vody, těžba by vyžadovala zpracování neuvěřitelně velkých objemů vody, což by mohlo mít negativní dopad na mořský ekosystém.

Naděje v pokroku a inovaci

Přestože dosud neexistuje ekonomicky životaschopný způsob, jak těžit zlato z mořské vody, pokrok ve vědě a technice je rychlý. Nové technologie v oblasti nanotechnologie, chemie a inženýrství mohou jednoho dne otevřít dveře k těžbě tohoto vzácného kovu.

Možná jednoho dne objevíme způsob, jak vytěžit zlato z oceánů tak, aby bylo ekonomicky rentabilní a zároveň ekologicky šetrné. Ať už to bude jakkoli, tato myšlenka zůstává jedním z největších a nejvíce inspirujících tajemství naší planety.

Pozor na podvodníky

Ale pozor! V minulosti se ukázalo, že touha po oceánském zlatě láká nejen dobrodruhy a vědce, ale také podvodníky a spekulanty. Je tedy důležité být opatrný a dělat důkladný průzkum, než se ponoříte do těchto nezkoumaných vod.

Oceány ukrývají nespočet tajemství a jedním z nich je nepochybně obrovské množství zlata. Vědci a technologové z celého světa se snaží najít způsob, jak tuto potenciální zlatou žílu vytěžit. A ačkoliv to dnes může znít jako nápad ze science fiction, kdo ví, jaká budoucnost nás v tomto ohledu čeká? Možná jednoho dne někdo přijde s revoluční technologií, která změní naše pojetí bohatství a zdrojů. Ale dokud se to nestane, sny o oceánském zlatě zůstanou jen sny.

Zdroje: medium.com, scitechdaily.com, iflscience.com