Odhad skutečného zlatého pokladu v oceánu

Podle odhadů Národní oceánské služby je v oceánech rozptýleno přibližně 20 milionů tun zlata. Když převedeme tuto číslici na dolarovou hodnotu, tak se v současné době (cena zlata je 62 dolarů za gram) dostaneme na neuvěřitelnou částku 1,24 kvadrilionu dolarů. V případě, že by se někomu podařilo vytěžit jen malou část tohoto bohatství, stal by se nejbohatším člověkem na planetě.

Těžká cesta za oceánským zlatem

Proč je těžba zlata z oceánů tak složitá? Jedná se o těžbu na mikroskopické úrovni. Zlato v oceánech není v podobě zlatých cihel nebo nuggetů, ale je jemně rozptýleno v celém objemu oceánské vody. Toto zlato, i když je jeho koncentrace velmi nízká, tvoří v součtu obrovské množství.

Technologické a ekonomické výzvy

Přestože potenciál je obrovský, těžba zlata z oceánů je technologicky i ekonomicky velmi náročná. Z jednoho litru vody byste teoreticky získali pouze 13 miliardtin gramu zlata. To znamená, že byste potřebovali přefiltrovat miliony a miliony litrů vody, abyste vytěžili jediný gram.

Od Forda Jernegana k Dow Chemicals

První pokusy o těžbu oceánského zlata sahají až do 19. století, kdy Ford Jernegan založil společnost Electrolytic Marine Salts Company. Po získání 1 milionu dolarů od investorů společnost postavila továrnu na těžbu zlata. Když se však investoři začali vyptávat na výsledky, Jernegan zmizel s jejich penězmi.

Ve 20. století se snažily o těžbu takové společnosti jako Dow Chemicals a několik výzkumných týmů z celého světa. Ale i přesto se nikomu nepodařilo nalézt ekonomicky efektivní metodu.

Hrozby pro mořský ekosystém

Kromě technických a ekonomických výzev existuje i otázka ekologického dopadu těžby zlata z oceánské vody. Vzhledem k tomu, že zlato je rozptýleno v obrovském množství vody, těžba by vyžadovala zpracování neuvěřitelně velkých objemů vody, což by mohlo mít negativní dopad na mořský ekosystém.

Čtěte také

bakterie

Čtěte také

Vědci našli bakterii, která umí přeměnit toxické látky na 24karátové zlato

Naděje v pokroku a inovaci

Přestože dosud neexistuje ekonomicky životaschopný způsob, jak těžit zlato z mořské vody, pokrok ve vědě a technice je rychlý. Nové technologie v oblasti nanotechnologie, chemie a inženýrství mohou jednoho dne otevřít dveře k těžbě tohoto vzácného kovu.

Možná jednoho dne objevíme způsob, jak vytěžit zlato z oceánů tak, aby bylo ekonomicky rentabilní a zároveň ekologicky šetrné. Ať už to bude jakkoli, tato myšlenka zůstává jedním z největších a nejvíce inspirujících tajemství naší planety.

Pozor na podvodníky

Ale pozor! V minulosti se ukázalo, že touha po oceánském zlatě láká nejen dobrodruhy a vědce, ale také podvodníky a spekulanty. Je tedy důležité být opatrný a dělat důkladný průzkum, než se ponoříte do těchto nezkoumaných vod.

Čtěte také

Zlato je stále považováno ze jeden z nejcennějších kovů

Čtěte také

Ramsův roh je nejdražší kus zlata na Zemi. Má skvostný tvar a astronomickou cenu

Oceány ukrývají nespočet tajemství a jedním z nich je nepochybně obrovské množství zlata. Vědci a technologové z celého světa se snaží najít způsob, jak tuto potenciální zlatou žílu vytěžit. A ačkoliv to dnes může znít jako nápad ze science fiction, kdo ví, jaká budoucnost nás v tomto ohledu čeká? Možná jednoho dne někdo přijde s revoluční technologií, která změní naše pojetí bohatství a zdrojů. Ale dokud se to nestane, sny o oceánském zlatě zůstanou jen sny.

Zdroje: medium.comscitechdaily.comiflscience.com