Oblázková pláž Zlatni rat se nachází necelé 2 km od města Bol a je spojena s malebnou promenádou lemovanou borovicemi. Tato fascinující pláž má unikátní tvar malého poloostrova, který se táhne do moře a nabízí téměř 900 m dlouhou mořskou linii na obou stranách. S rozlohou přes 20 000 metrů čtverečních je schopna přivítat více než 10 000 lidí.

Zdroj: Youtube

Unikátní tvar poloostrova, který láká návštěvníky

Největší zajímavostí pláže Zlatni rat je její schopnost měnit svůj tvar a polohu v závislosti na větru, přílivu a proudu. Každý den může mít jiný vzhled, ať už je to zahnutí směrem doprava, nebo doleva. Vlivem větru se špička pláže někdy otočí natolik, že vytvoří malé jezírko. V ranních hodinách bývá obvykle bezvětří, zatímco odpoledne začne foukat vítr, přičemž jedna strana pláže zůstává klidná a ideální pro rodiny s dětmi.

Zlatni rat postupně prodlužuje

Zlatni rat je pláží, která neustále překvapuje svým růstem a proměnlivostí. Podle nejnovějších údajů se pláž od roku 2006 prodloužila o zhruba 80 metrů. Neustálý růst přidává na jedinečnosti této pláže a poskytuje návštěvníkům stále nové a fascinující zážitky.

Každý si tu přijde na své. Nabízí nejen nádherné prostředí k odpočinku a koupání, ale také mnoho aktivit pro turisty. Milovníci adrenalinu se mohou věnovat windsurfingu a kitesurfingu, neboť zde často fouká silný termální vítr zvaný maestral. K dispozici jsou také centra windsurfingu a kitesurfingu, která nabízejí lekce a pronájem vybavení. Pláž je také vhodná pro plážový volejbal, jízdu na padáku, vodní skútr, jízdu na banánovém člunu a další vodní aktivity. Dobré podmínky jsou tu i pro potápění, tenis nebo plážový volejbal. Restaurace ve stínu borovic nabízejí místní speciality a ve stáncích si lze zakoupit čerstvé ovoce a další dobroty.

Ostrov ovlivnil podobu Bílého domu

Zlatni rat je nejen přírodním fenoménem, ale také má svůj historický a kulturní význam. Nedaleko pláže se nacházejí zbytky starověké římské Villa Rustica, která je skryta mezi borovicemi a stojí za návštěvu. A kdo bude mít kliku, možná najde "kámen štěstí", který by měl svému nálezci zajistit štěstí. Pláž Zlatni Rat je také pyšná na svou "modrou vlajku", která zaručuje čistotu pláže a vody.

Ostrov Brač, na kterém se pláž Zlatni rat nachází, patří mezi nejslunnější ostrovy. Pro turisty je dostupný trajektem ze Splitu, cesta trvá pouhých 50 minut. Brač je známý také svým bílým kamenem, který byl použit například při stavbě Bílého domu ve Washingtonu. Tento pověstný kámen má různé odstíny bílé, růžové, zlaté nebo šedé.

Proč byste neměli vynechat návštěvu Zlatni rat

Kromě svého nádherného přírodního prostředí a aktivit nabízí ostrov Brač také zajímavé historické památky, jako jsou římské sarkofágy v osadě Škrip. Ostrov má bohatou historii, včetně spojení s císařovnou Helenou, matkou císaře Konstantina, která měla vliv na povýšení křesťanství na oficiální náboženství římské říše.

Pláž Zlatni rat je tedy nejen ohromující svou krásou a proměnlivým tvarem, ale také nabízí pestrou paletu aktivit a příležitostí k objevování přírodních a historických pokladů ostrova Brač. Přijďte si užít nezapomenutelný zážitek na této chorvatské pláži, která stále překvapuje svými proměnami a láká návštěvníky ze všech koutů světa.

Zdroje: www.bolcroatia.com, www.cestovinky.cz, www.turistickeprice.hr