Expedice, která se konala od 23. srpna až do nynějška, plula vodami mezi Kodiakem a Sewardem s cílem prozkoumat hlubokomořská stanoviště. Vedena byla Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA), který spolupracoval s vědeckou komunitou.

Zdroj: Youtube

Podle záznamů byl organismus kulovitého tvaru objeven ve velké hloubce 3,1 km, ukotven byla na skalnatém povrchu. Měl zlatou barvu a jeho odlesky upoutaly pozornost odborníků na dálkově řízeném plavidle (ROV).

"Zprvu to vypadalo jako nějaký druh optického klamu, efekt světla pronikajícího skrze vodu. Ale jakmile se ROV přiblížilo, bylo jasné, že to není žádná iluze," komentovala doktorka Ellen Thompsonová, geoložka na palubě výzkumné lodi.

Něco se snažilo dostat dovnitř... nebo ven

Kulovitý objekt nebyl jen vizuálně pozoruhodný. Na jeho povrchu byla díra, která dávala najevo, že to nemusí být jen kosmetický jev. "Díra nebyla náhodná. Vypadala, jako by tam něco chtělo vniknout. Nebo možná něco chtělo vypadnout," přidal svůj komentář Mark Bentley, biolog a člen expedičního týmu.

Teorie, spekulace a následný výzkum

V souvislosti s objevem se nyní diskutuje o dvou hlavních teoriích. Někteří vědci se kloní k názoru, že se jedná o jakýsi typ vejce nebo kokonu hlubokomořského organismu. Alternativně to mohou být i pozůstatky nějakého druhu houby, což by byl rovněž revoluční objev.

"Identifikace této koule by mohla mít velký dopad na naše chápání biotopů v hlubokých vodách. Pokud je to vejce, mohli bychom být na stopě zcela nového druhu organismu," říká profesor Frank Stevens, oceánograf a ekolog.

Virtuální účast a transparentnost

Jedním z nejzajímavějších aspektů expedice je, že si ji může kdokoli prohlédnout díky technologii teleprezence. Dálkově řízená plavidla a videopřenosy dovolují, aby bylo jakékoli objevení sdíleno v reálném čase s vědeckou komunitou i s laickou veřejností

Co nás čeká?

Předběžná analýza vzorku by měla proběhnout v nadcházejících týdnech. Na palubě lodi je vyspělé laboratorní vybavení, ale pro konečnou identifikaci bude nezbytné provést podrobnější analýzy na pevnině.

Vědecká komunita a veřejnost nyní netrpělivě očekávají výsledky, které mohou odhalit, zda se jedná o biologickou raritu, anebo něco, co by mohlo převrátit naše dosavadní pochopení mořských ekosystémů. Jedno je jisté: Tento nález zůstává stále neprobádanou kapitolou, která má potenciál přepsat učebnice.

Jak říká námořní historik Dave McAllister: "Moře nikdy nepřestávají překvapovat. Možná je to jejich největší dáma: schopnost skrývat tajemství, která čekají, až je někdo objeví."

Zdroje: phys.org, cbsnews.com, allthatsinteresting.com