Zlatou pastelku objevil v roce 1808 William Cunnington, první britský archeolog. Vykopal poklad artefaktů z velké pohřební mohyly z doby bronzové, známé jako Bush Barrow, která se nacházela jen půl míle od Stonehenge. Mezi nálezy byla i kostra vysokého muže, kterou zdobil nápadný zlatý plíšek ve tvaru kosočtverce na hrudi a velký zlatý opaskový hák u pasu, obojí zdobené složitými vzory.

Zdroj: Youtube

Pokročilá znalost geometrie

Zlatý kosočtverec vyniká hned z několika důvodů. Zaprvé je pozoruhodné, že přežil tisíciletí, aniž by byl uloupen. Za druhé, vzor na pastelce, který se skládá z vtlačených linií tvořících geometrické vzory, naznačuje pokročilé znalosti geometrie, neobvyklé pro dobu bronzovou. Přesnost a složitost vzoru vedly některé odborníky ke spekulacím o jeho možném astronomickém významu.

Rozluštění astronomického kódu

Někteří analytici přisuzují vzoru na pastelce astronomický rozměr. Použití opakujících se šestiúhelníků a soustředných kruhů by mohlo naznačovat sofistikované znalosti matematiky a astronomie, které daleko předběhly svou dobu. David Dawson, ředitel Wiltshirského muzea, označil řemeslné zpracování za "dílo bohů". To vyvolává zásadní otázku: Byl předmět pouze estetickým doplňkem, praktickým nástrojem, nebo se v něm skrývá šifra?

Propojení s vesmírem

O účelu zlaté pastelky se objevilo několik teorií. Někteří se domnívají, že šlo o astronomický nástroj, který možná souvisel s funkcí Stonehenge jako astronomické observatoře. Astronom Gerald Hawkins předpokládal, že samotné Stonehenge bylo rozsáhlou stavbou pro měření pohybů Slunce a Měsíce. Dr. Derek Cunningham si myslí, že geometrické linie na pastelce představují formu astronomického písma, které sloužilo k zaznamenávání astronomických hodnot a předpovídání zatmění.

Nevyřešená záhada

Navzdory různým teoriím zůstává skutečný účel zlaté pastelky záhadou. Mohla by symbolizovat mimořádnou zručnost kovotepce doby bronzové a být vytvořena čistě z estetických důvodů pro vysoce postavenou osobu. Ať už byla pastelka nástrojem krále, kněze, astronoma nebo architekta, stále podněcuje debaty a přidává Stonehenge na záhadě.

Zdroje: equinoxparanormal.tumblr.com, ancient-origins.net, nexusnewsfeed.com