Zlatou pastelku objevil v roce 1808 William Cunnington, první britský archeolog. Vykopal poklad artefaktů z velké pohřební mohyly z doby bronzové, známé jako Bush Barrow, která se nacházela jen půl míle od Stonehenge. Mezi nálezy byla i kostra vysokého muže, kterou zdobil nápadný zlatý plíšek ve tvaru kosočtverce na hrudi a velký zlatý opaskový hák u pasu, obojí zdobené složitými vzory.

Pokročilá znalost geometrie

Zlatý kosočtverec vyniká hned z několika důvodů. Zaprvé je pozoruhodné, že přežil tisíciletí, aniž by byl uloupen. Za druhé, vzor na pastelce, který se skládá z vtlačených linií tvořících geometrické vzory, naznačuje pokročilé znalosti geometrie, neobvyklé pro dobu bronzovou. Přesnost a složitost vzoru vedly některé odborníky ke spekulacím o jeho možném astronomickém významu.

Rozluštění astronomického kódu

Někteří analytici přisuzují vzoru na pastelce astronomický rozměr. Použití opakujících se šestiúhelníků a soustředných kruhů by mohlo naznačovat sofistikované znalosti matematiky a astronomie, které daleko předběhly svou dobu. David Dawson, ředitel Wiltshirského muzea, označil řemeslné zpracování za "dílo bohů". To vyvolává zásadní otázku: Byl předmět pouze estetickým doplňkem, praktickým nástrojem, nebo se v něm skrývá šifra?

Čtěte také

Megalitická stavba je dodnes opředena celou řadou záhad

Čtěte také

DNA stavitelů Stonehenge šokovala vědce. Byli někým úplně jiným, než si mysleli

Propojení s vesmírem

O účelu zlaté pastelky se objevilo několik teorií. Někteří se domnívají, že šlo o astronomický nástroj, který možná souvisel s funkcí Stonehenge jako astronomické observatoře. Astronom Gerald Hawkins předpokládal, že samotné Stonehenge bylo rozsáhlou stavbou pro měření pohybů Slunce a Měsíce. Dr. Derek Cunningham si myslí, že geometrické linie na pastelce představují formu astronomického písma, které sloužilo k zaznamenávání astronomických hodnot a předpovídání zatmění.

Čtěte také

Vědci objevili v okolí Stonehenge staré vyhloubené jámy

Čtěte také

Vědci udělali scan Stonehenge. Zásadním způsobem změnil pohled na starou záhadu

Nevyřešená záhada

Navzdory různým teoriím zůstává skutečný účel zlaté pastelky záhadou. Mohla by symbolizovat mimořádnou zručnost kovotepce doby bronzové a být vytvořena čistě z estetických důvodů pro vysoce postavenou osobu. Ať už byla pastelka nástrojem krále, kněze, astronoma nebo architekta, stále podněcuje debaty a přidává Stonehenge na záhadě.

Zdroje: equinoxparanormal.tumblr.comancient-origins.netnexusnewsfeed.com