Zlatá pagoda

Existuje jen málo věcí, které by vědce dokázali znejistit. Výjimky se však najdou. Příkladem je zlatá pagoda v Myanmaru, která popírá fyzikální zákony. Nejistě bilancuje na okraji útesu ve výšce 1100 metrů.

Ohromuje všechny, kteří se přiblíží do její blízkosti. I pro samotné vědce je tato pagoda záhadou. Fyzikální zákony dle nich nelze porušit. Jsou pevně dané. Pagoda Kyaiktiyo však popírá vše, co všichni dosud považovali za platné.

Pagoda se nachází na vrcholu hory Kyaiktiyo, jednom ze tří nejposvátnějších náboženských míst v Myanmaru. Doménou hory Kyaiktiyo je právě zlatá pagoda. Na první pohled "obyčejný" balvan, který spočívá na okraji útesu.

To by nebylo nic tak neobvyklého, kdyby se více než polovina povrchu pagody neskláněla nad volným prostranstvím. Působí dojmem, že musí každou chvíli spadnout. Popírá tak všechny zákony gravitace.

Posvátné místo

Pagoda pokrytá plátkovým zlatem obsahující relikvii vlasů Gautama Buddhy je místem, kam se sjíždějí budhisté z celého světa. Ti zde zpívají, meditují a zapalují svíčky, aby vzdali hold mystice, kterou je pagoda skrz na skrz protkaná.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Někteří z nich sedávají přímo pod ní. Věří, že "balvan" nespadne a nerozdrtí je, protože ji drží sám Bůh. Není divu, že ho lidé používají jako svatyni.

Svatyně se nachází 180 km jižně od Rangúnu. Mezi budhisty se rychle stala oblíbenou, a to nejen díky popírání gravitace. Je to právě stojan z Buddhových vlasů, co činí toto místo posvátným.

Legenda praví, že při jedné ze svých návštěv daroval Buddha pramen svých vlasů poustevníkovi. Poustevník dal vlasy králi a požádal ho, aby je zakotvil v balvanu. Král s trochou mystické pomoci našel pro vlasy místo na vrcholu hory Kyaiktiyo a tam vlasy i balvan našly své místo.

Související články

Budhisté se k pagodě sjíždí ještě z dalšího důvodu. Věří, že pokud v jednom roce třikrát absolvují pouť k pagodě Kyaiktiyo, budou obdaření velkým štěstím. Právě z tohoto důvodu se na cestu ke zlaté pagodě každoročně vydávají tisíce lidí.

Ať už je legenda pravdivá, nebo ne, pagoda Kyaiktiyo je skutečně jednou z nejúžasnějších a nejneuvěřitelnějších památek na světě.

www.express.co.uk, en.wikipedia.org, www.globalintergold.info