Kde čas zastavil svůj běh

Park leží na Coloradské náhorní plošině, krajině, která si získala pověst neuvěřitelného bohatství geologických pokladů. Zkamenělý prales se nachází na vrcholu formace Chinle, což je horninová jednotka složená z pískovců, břidlic a slínovců, vytvořená v období pozdního triasu před 225 miliony lety. Toto období bylo plné fascinujících tvorů, včetně dinosauřích obrů.

Zdroj: Youtube

A právě v těchto vrstvách se skrývá poklad, kterým je zkamenělé dřevo. Tento unikátní fenomén vznikl, když byl dávný les pohřben vrstvami sedimentů a sopečného popela. Organické látky ve stromech byly nahrazeny minerály, jako je křemen, železo a mangan, a tím vytvořily zkamenělé dřevo. Výsledkem je ohromující barevný spektákl a složité vzory, které fascinují návštěvníky parku.

Královna zkamenělého lesa

Proces, kterým organické dřevo přechází ve zkamenělinu, se nazývá petrifikace. Začíná tím, že spadlý strom je pohřben sedimenty, jako jsou sopečné zbytky nebo usazeniny z řek. Během dlouhých tisíciletí podzemní voda postupně rozpouští minerály, které se ukládají do buněk a dutin stromu. Tyto minerály krystalizují a vytvrzují a vytvářejí odolnou a barevnou zkamenělinu. Barvy a vzory ve zkamenělém dřevě vznikají díky různým minerálům, které nahrazují původní organickou hmotu ve stromě.

Zkamenělé dřevo v tomto parku je jedinečné nejen svou krásou, ale také tvrdostí. Podle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti 7, což znamená, že je odolné proti poškrábání. Po vyleštění dosáhne opravdu vysokého lesku a jeho barvy mohou zahrnovat odstíny červené, hnědé, modré a zelené a vytvářejí složité vzory a kresby.

Putování zkamenělým lesem

Když se vydáte na procházku tímto geologickým zázrakem, ocitnete se v krajině, která je zcela jedinečná. Vedle zkamenělého dřeva objevíte také stolové hory a pískovcové útvary, které vznikly miliony let trvající erozí formace Chinle. Výsledkem je surrealismus barevného pískovce, který se zvolna rozkládá pod slunečními paprsky.

Jedním z nejpozoruhodnějších útvarů je Malovaná poušť. Tento pískovcový ráj se vyznačuje zářivými barvami a jedinečnými vzory. Je to místo, kde příroda sama malovala své nejskvostnější obrazy. Pokud se necháte unášet tímto surreálním prostředím, budete mít pocit, že jste v jiném světě.

Odkaz dávných obyvatel

Lidská historie tohoto místa sahá tisíce let do minulosti. Prvními obyvateli byli předkové Pueblů, kteří zde žili kolem let 200-1500 našeho letopočtu. Zanechali za sebou bohaté dědictví v podobě petroglyfů, piktogramů a ruin, které dodnes svědčí o jejich kultuře a umění.

V novější historii se oblastí prohnala řada indiánských kmenů včetně Navahů a Apačů, kteří zkamenělé dřevo používali na výrobu nástrojů a dalších předmětů. Koncem 19. století se sem přistěhovali evropští osadníci, kteří si zde založili usedlosti a farmy.

Chráněný poklad pro budoucí generace

V roce 1906 byl Zkamenělý prales prohlášen národní památkou a později v roce 1962 byl povýšen na národní park. Od té doby se stal oblíbeným cílem turistů a milovníků přírody z celého světa a každoročně přiláká miliony návštěvníků. Dnes park spravuje Správa národních parků a usiluje o zachování a ochranu zkamenělého dřeva a dalších přírodních divů parku pro budoucí generace.

Park také poskytuje příležitosti pro vzdělávání a výzkum. Probíhají zde studie zaměřené na geologii, ekologii a kulturní historii oblasti. Ať už jste milovníkem vědy, dobrodružství, nebo jednoduše krásy přírody, Národní park Zkamenělý prales vás zcela jistě okouzlí a pohltí svým jedinečným pohledem do minulosti naší planety.

Zkamenělý prales je nejen národním pokladem USA, ale i pokladem celého světa. Jeho jedinečná krása a geologické dědictví nám připomínají, jak mnoho tajemství stále skrývá naše planeta.

Zdroje: en.wikipedia.org, onlyinyourstate.com, whc.unesco.org