Unikátní fenomén "živého pohřbu"

Zdánlivě šokující praktika "živého pohřbu", kdy se lidé dobrovolně ukládají do rakví a prožívají pohřební rituál zaživa, má hlubší význam, než by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoliv může být tato myšlenka obtížná na pochopení, způsob, jakým Jihokorejci přistupují k této zkušenosti, nás může poučit o jejich pohledech na život.

Již od roku 2012 nabízí léčebné centrum Hyowon v Soulu jedinečnou službu - bezplatné "živé pohřby". Ano, správně jste slyšeli, pohřby zdarma, ale pouze pro ty, kdo jsou stále naživu. Účastníci této zkušenosti mají za úkol na krátkou chvíli vstoupit do rakve a prožít pocit, jaký by mohli mít v momentě, kdy budou skutečně pohřbeni. K tomu mohou napsat závěť a pořídit si pohřební fotografie, což vytváří ještě hlubší spojení s tímto tématem.

Zdroj: Youtube

Zážitky ze světa "živých pohřbů"

Cho Jae-hee, 75letý účastník tohoto programu, sdílí své dojmy: "Jakmile si uvědomíte smrt a prožijete ji, začnete k životu přistupovat jinak." Tato slova naznačují, že zkušenost skutečně může mít hluboký dopad na to, jakým způsobem lidé vnímají svůj denní život.

Mnoho mladých i starších Jihokorejců se účastní této zážitkové akce, která má za cíl nejen simulovat smrt, ale i podnítit úvahy o významu života a jeho prioritách. Praxe může mít pozitivní vliv na mladou generaci, která často čelí extrémnímu tlaku na výkon a konkurenci na pracovním trhu. Student Choi Jin-kyu sdílí, jak tento zážitek změnil jeho pohled na ostatní: "Když jsem byl v rakvi, říkal jsem si, k čemu je to dobré... nyní plánuji po dokončení školy založit vlastní firmu, místo abych se snažil vstoupit na vysoce konkurenční trh práce."

Jižní Korea na indexu lepšího života

Jižní Korea, ačkoli moderní a rozvinutá země, čelí určitým výzvám, které se týkají osobního blahobytu. Podle indexu lepšího života OECD se umístila na 33. místě ze 40 zemí. Index zahrnuje různá kritéria, jako je bydlení, příjmy, zaměstnanost a zdraví. Mnozí Jihokorejci, zejména mladí lidé, kladou velké naděje do vzdělání a zaměstnání, ale ekonomické faktory mohou tyto naděje narušit.

Alarmující sebevražedné statistiky

Za zmínku stojí také fakt, že Jižní Korea bojuje s vysokými mírami sebevražd. V roce 2016 byl podle Světové zdravotnické organizace (WHO) počet sebevražd v této zemi téměř dvojnásobný oproti světovému průměru.

Jihokorejci, kteří se účastní "živého pohřbu", se snaží nalézt nový pohled na život a uvědomit si jeho hodnotu. Jejich příběhy nám ukazují, jakým způsobem může být konfrontace se smrtí cennou zkušeností, která nám pomáhá lépe ocenit každodenní momenty.

Tento neobvyklý způsob hledání perspektivy je určitě zajímavým zamyšlením nad tím, jak můžeme přehodnotit svůj přístup k životu. Čím více se ptáme na otázky, které nás hluboce zasahují, tím více můžeme odhalit o sobě a o tom, co nás skutečně naplňuje. Ať už se jedná o vlastní "živý pohřeb" či jinou formu, zvažování významu života a smrti může otevřít dveře k hlubšímu chápání naší existence.

Zdroje: nytimes.com, learningenglish.voanews.com, reuters.com