Japonsko nabízí spoustu lákadel a leckdo by si jistě život v nejvyspělejším státu Asie dokázal hravě představit. Průměrný plat je v Japonsku podstatně vyšší než v Česku. Jaké tam jsou ale životní náklady? Žijí si Japonci lépe než my?

Sehnat hezké bydlení je pro mnohé těžko dosažitelný luxus

Japonci si sice průměrně vydělají v přepočtu kolem devadesáti tisíc korun českých, ale byty jsou tu velmi drahé a malé. Zámožnost se tak neposuzuje podle auta, ale podle obydlí. „Nejvíce mi utkvěl v paměti můj pokoj 2 m x 1,5 m v suterénu na kraji Tokia, kde nebylo ani denní světlo. To byl pro holku, co vyrůstala v baráku, trochu šok. Ještě více mě asi překvapila cena ubytování za tento skromný příbytek, necelých 17 tisíc korun měsíčně. Po několika týdnech poznávání země i Tokia jsem však pochopila, že problém s nedostatkem místa neřeším pouze já, ale většina lidí žijících převážně ve velkých městech," popisuje své vzpomínky na první den po přistěhování do Japonska pro web Lidovky.cz Šárka Pelikánová.

Čtěte také

Čtěte také

Nový Einstein: Jedenáctiletý génius Laurent pracuje na cestě k nesmrtelnosti

S podobným problémem se setkala i Blanka, která se přistěhovala do Tokia už na přelomu tisíciletí. „V Japonsku je nutné složit kauci ve výši tříměsíčního nájmu, nájem za první měsíc a zaplatit stěhování, které stojí přibližně také jeden nájem. Měla jsem štěstí a po měsíci hledání jsem našla krásné 2 +kk v rodinném domě v centru Tokia v Nishi Azabu. Pro mě a časem i přítele bylo 29 metrů čtverečních dostačující. Většinu času jsme trávili v práci a domů se chodili jen vyspat. Nájem byl ale šílený. Platili jsme měsíčně 185 tisíc jenů v přepočtu 40 700 korun. Když jsme si koupili auto, zjistili jsme, že parkoviště v této oblasti vyjde v přepočtu téměř na 15 tisíc měsíčně," uvádí pro web iDNES.cz a potvrzuje, že situace s bydlením není v Japonsku žádný med! A to se netýká jen bydlení… I některé další náklady na život jsou v zemi, jež letos hostila Letní olympijské hry, vyšší než u nás.

Japonci rychle stárnou a porodnost dlouhodobě klesá. Děti si nemohou dovolit!

Japonsko se potýká dlouhodobě s vysokým přirozeným úbytkem populace. V rychle stárnoucí zemi je už více než 20 % populace starší 65 let. Japonsko zkrátka začalo vymírat a neví si s tím rady! Lidé stárnou a dětí se rodí čím dál tím méně. Bývalý premiér země Šinzo Abé ale přišel s plánem, jenž by mohl tento problém vyřešit a zabránit tomu, aby do roku 2060 poklesla populace pod hranici 100 milionů. V roce 2017 se proto vláda rozhodla, že bude investovat miliardy dolarů na ulehčení finančních i dalších obtíží spojených s výchovou a studiem nejmenších dětí.

Životní náklady jsou v Japonsku opravdu příliš vysoké, stejně tak náklady na výchovu dítěte a jejich vzdělání. Lidé tak často manželství a rodinu odkládají. Zároveň kvůli stárnutí populace není dost pracovníků v sociálních službách a domovech důchodců. Z toho důvodu jsou potom tyhle služby dražší. Mladí lidé, kteří mají v rodině seniory, tak mají problém všechny náklady ufinancovat, což také vede k nedostatku peněz v rodině a potažmo nižší porodnosti. Jde zkrátka o začarovaný kruh, kterému je třeba postavit se čelem.

Mladí Japonci nevěří v budoucnost. Mladí Japonci nevěří v budoucnost. Zdroj: Shutterstock.com

Japoncům hrozí smrt z přepracování

V Japonsku je běžné, že většina zaměstnanců odchází z práce až v pozdních nočních hodinách. Trávit dlouhé hodiny v zaměstnání se považuje za důkaz oddanosti firmě. Mnozí z tohoto důvodu trpí přepracováním, v jehož důsledku umírají na infarkt či jiné zdravotní problémy a také páchají sebevraždy. Workoholismus tu došel tak daleko, že i smrt z přepracování má od roku 1978 svůj speciální termín karóši. Oficiálně má Japonsko čtyřicetihodinový pracovní týden, ale 22 % lidí pracuje týdně padesát a více hodin. Existují i sto hodinové pracovní týdny (včetně sobot, a dokonce i nedělí), přičemž zde není započítáno dojíždění do práce, které v průměru trvá čtyřicet minut jedním směrem a může trvat klidně i dvě hodiny!

Čtěte také

Čtěte také

Kde žijí nejspokojenější lidé na světě? Češi na tom vůbec nejsou špatně

A jaká jsou v Japonsku nejlépe placená zaměstnání?

  • Výkonný ředitel obchodní společnosti

Pozice, na níž závisí úspěch či neúspěch celé organizace, je v Japonsku královsky ceněná. Místní si tak průměrně vydělají 1 800 000 ¥ (360 000,- Kč) za měsíc.

  • Neurochirurg

Tato práce je obecně po celém světě velmi žádaná, a ani Japonsko není výjimkou. Průměrný měsíční plat je v tomto oboru 1 696 000 ¥ (339 200,- Kč).

  • Výkonný ředitel

Dobré vůdčí schopnosti a podnikatelský duch hraje v této práci prim. Jelikož tato pozice zahrnuje správu aktiv společnosti, stanovení obchodních cílů a optimalizaci finančních operací, náleží za ni odměna ve výši 1 350 000 ¥ (270 000,- Kč) za měsíc.

Více než třetina Japonců očekává, že bude pracovat až do smrti. Je to násobně více než v ostatních zemích na světě Více než třetina Japonců očekává, že bude pracovat až do smrti. Je to násobně více než v ostatních zemích na světě Zdroj: Manpower/Bloomberg

Na závěr se dá zjednodušeně říci, že Japonci vydělávají třikrát víc, ale také mají třikrát draho. Průměrný Japonec má životní úroveň po materiální stránce skoro srovnatelnou s naší. Aby si koupil chleba, pivo nebo oblečení musí pracovat stejnou dobu, jako je tomu u nás. Zatímco na bydlení vydělává delší dobu než my, na benzín kratší.

Zdroje: www.kurzy.cz, www.idnes.cz, www.lidovky.cz, echo24.cz