Okno do duše planety

Nedokonalost v tomto diamantu nebyla jen vadou, ale bránou do neprobádaného území zemského nitra. Vada připomínající rybí oko s tmavě modrým středem obklopeným mlhavou bílou barvou byla identifikována jako ringwoodit – minerál, který se zrodil pod obrovskými tlaky, asi 660 kilometrů pod našima nohama, na záhadné hranici, kde svrchní plášť ustupuje plášti spodnímu.

Zdroj: Youtube

Vodní zjevení

Objev představoval pro geovědce obrovskou událost, protože potvrdil teorie, které dlouho zůstávaly v rovině spekulací. Nedokonalost ringwooditu v sobě nesla překvapivé odhalení – obrovské zásoby vody, uzamčené ve struktuře minerálu, naznačují vlhké a dynamické podzemí. Tato voda sice netvoří oceány, jak je známe, ale její role v procesech tání pláště a následně v deskové tektonice a vulkanické činnosti je monumentální.

Podivný případ diamantu Tingting Gu

Průkopnicí objevu byla Tingting Gu, minerální fyzička, jejíž smysl pro detail ji přivedl k převratnému objevu. Při práci v Gemologickém institutu Ameriky se Guová zaměřila na inkluze čili nedokonalosti v diamantech – ne pro jejich estetické nedostatky, ale pro příběhy, které v sobě skrývají. Inkluze ringwooditu byla oknem do minulosti, snímkem prostředí z doby, kdy diamant vznikal po tisíciletí hluboko v nitru Země.

Cesta z hlubin

Diamanty se obvykle vytvářejí v zemském plášti, asi 150 až 200 km pod povrchem. Několik vzácných diamantů, jako je Guův diamant, však pochází z mnohem větších hloubek. Přítomnost ringwooditu, který vzniká pouze pod kolosálním tlakem, byla výmluvným znamením hlubokého původu diamantu. Doprovodné minerály, ferroperiklas a enstatit, dále určily místo zrodu diamantu do hloubek přesahujících 660 km – do světa, který je nám z velké části neznámý.

Zásobárna větší než oceány

Objevem bylo nepatrné množství vody vázané v ringwooditu. Předchozí laboratorní experimenty předpokládaly schopnost pláště uchovávat obrovské množství vody, ale přímé důkazy zůstávaly až do objevu první ringwooditové inkluze v roce 2014 nedostupné. Ovšem tento druhý vzorek poskytl zásadní důkaz pro hypotézu, že přechodová zóna pláště by mohla ukrývat vodu v množství převyšujícím veškerou vodu na povrchu Země dohromady.

Odhalení zdroje vody na Zemi

Naléhavou otázkou, která nyní vyvstává, je původ podzemní vody. Je to pozůstatek z doby vzniku Země, nebo je recyklována z povrchu tektonickými procesy? Pochopení hydrologického cyklu je klíčové, protože by mohlo rozluštit záhadu, jak se Země vyvinula v modrou planetu bohatou na vodu, jak ji známe dnes.

Objev nedokonalosti ringwooditu v botswanském diamantu nás posunul do nové éry poznání naší planety. Naznačuje, že existuje podzemní říše plná vody, která ovlivňuje geologické a geofyzikální procesy. Vědci pokračují ve zkoumání, protože každá inkluze v diamantu není jen vadou, ale potenciálním klíčem k rozluštění historie a fungování naší dynamické Země.

Zdroje: gjepc.org, scientificamerican.com, vosveteit.zoznam.sk