Okno do duše planety

Nedokonalost v tomto diamantu nebyla jen vadou, ale bránou do neprobádaného území zemského nitra. Vada připomínající rybí oko s tmavě modrým středem obklopeným mlhavou bílou barvou byla identifikována jako ringwoodit – minerál, který se zrodil pod obrovskými tlaky, asi 660 kilometrů pod našima nohama, na záhadné hranici, kde svrchní plášť ustupuje plášti spodnímu.

Vodní zjevení

Objev představoval pro geovědce obrovskou událost, protože potvrdil teorie, které dlouho zůstávaly v rovině spekulací. Nedokonalost ringwooditu v sobě nesla překvapivé odhalení – obrovské zásoby vody, uzamčené ve struktuře minerálu, naznačují vlhké a dynamické podzemí. Tato voda sice netvoří oceány, jak je známe, ale její role v procesech tání pláště a následně v deskové tektonice a vulkanické činnosti je monumentální.

Podivný případ diamantu Tingting Gu

Průkopnicí objevu byla Tingting Gu, minerální fyzička, jejíž smysl pro detail ji přivedl k převratnému objevu. Při práci v Gemologickém institutu Ameriky se Guová zaměřila na inkluze čili nedokonalosti v diamantech – ne pro jejich estetické nedostatky, ale pro příběhy, které v sobě skrývají. Inkluze ringwooditu byla oknem do minulosti, snímkem prostředí z doby, kdy diamant vznikal po tisíciletí hluboko v nitru Země.

Cesta z hlubin

Diamanty se obvykle vytvářejí v zemském plášti, asi 150 až 200 km pod povrchem. Několik vzácných diamantů, jako je Guův diamant, však pochází z mnohem větších hloubek. Přítomnost ringwooditu, který vzniká pouze pod kolosálním tlakem, byla výmluvným znamením hlubokého původu diamantu. Doprovodné minerály, ferroperiklas a enstatit, dále určily místo zrodu diamantu do hloubek přesahujících 660 km – do světa, který je nám z velké části neznámý.

Čtěte také

Čtěte také

Nejdražší drahokamy světa. Za jak obrovské sumy se prodaly?

Zásobárna větší než oceány

Objevem bylo nepatrné množství vody vázané v ringwooditu. Předchozí laboratorní experimenty předpokládaly schopnost pláště uchovávat obrovské množství vody, ale přímé důkazy zůstávaly až do objevu první ringwooditové inkluze v roce 2014 nedostupné. Ovšem tento druhý vzorek poskytl zásadní důkaz pro hypotézu, že přechodová zóna pláště by mohla ukrývat vodu v množství převyšujícím veškerou vodu na povrchu Země dohromady.

Odhalení zdroje vody na Zemi

Naléhavou otázkou, která nyní vyvstává, je původ podzemní vody. Je to pozůstatek z doby vzniku Země, nebo je recyklována z povrchu tektonickými procesy? Pochopení hydrologického cyklu je klíčové, protože by mohlo rozluštit záhadu, jak se Země vyvinula v modrou planetu bohatou na vodu, jak ji známe dnes.

Čtěte také

Jádro země pokrývají pohoří a oceán

Čtěte také

Zemské jádro obklopuje neznámá struktura. Vědci detekovali obří pohoří a oceán

Objev nedokonalosti ringwooditu v botswanském diamantu nás posunul do nové éry poznání naší planety. Naznačuje, že existuje podzemní říše plná vody, která ovlivňuje geologické a geofyzikální procesy. Vědci pokračují ve zkoumání, protože každá inkluze v diamantu není jen vadou, ale potenciálním klíčem k rozluštění historie a fungování naší dynamické Země.

Zdroje: gjepc.orgscientificamerican.comvosveteit.zoznam.sk