Ačkoliv se zlato již od nepaměti považuje za symbol bohatství a moci, téměř veškeré zlato na Zemi je v jádře, mimo dosah našich rukou. Ale jak to vědci zjistili?

Zdroj: Youtube

Jádro naší planety je složeno hlavně z železa a niklu. Tyto základní prvky byly detekovány pomocí seismických vln, které vznikají během zemětřesení a procházejí skrz jádro. Ale kromě těchto prvků se v jádře nachází i řada dalších, mnohem vzácnějších prvků. Identifikace těchto prvků je náročná, protože se nacházejí ve velmi malém množství a mají malý vliv na hustotu jádra.

Asteroidy jako klíč k odhalení

V roce 2006 se vědecký tým pokusil odhalit složení těchto vzácných prvků. Profesor Wood a jeho kolegové se obrátili k planetkám, u kterých je předpoklad, že mají podobné složení jako naše Země. Zkoumali uhlíkaté chondritové meteority - části těchto asteroidů, které dopadly na naši planetu.

Jejich objevy byly revoluční. Vědci zjistili, že zatímco některé prvky v meteoritech a v zemském plášti mají stejnou koncentraci, meteority obsahovaly mnohem více prvků, které se rozpouštějí v železe. Tyto prvky se během formování Země dostaly do jejího jádra.

Dáme si kávu uvnitř zlatého paláce?

A co se týče zlata? "Můžeme říci, že více než 99 % zlata na Zemi se nachází v jádře," sdělil Wood pro ABC. To je fascinující skutečnost, která změní naše chápání zemského bohatství.

Ale co kdybychom mohli veškeré zlato vytěžit? NASA se již zaměřila na tuto možnost a plánuje vyslat sondu k Psyche, nejtěžšímu asteroidu, který je považován za bohatý na drahé kovy. I když někteří spekulují o obrovské hodnotě tohoto asteroidu, musíme si uvědomit, že kdyby se takové množství zlata stalo dostupným, jeho hodnota by prudce klesla.

Zlato může ztratit svůj lesk

Představa, že bychom mohli všichni žít ve zlatém světě, je sice romantická, ale realita je jiná. I kdybychom měli snadný přístup k obrovským zásobám zlata, jeho hodnota by klesla, protože by se stalo běžným prvkem. A jak řekl profesor Wood, pokud by se nějakým zázrakem všechno zlato z jádra uvolnilo, "nikoho by to nezajímalo" a jeho masivní těžba by zlikvidovala světovou ekonomiku.

Tento objev nejen mění naše chápání Země, ale také upozorňuje na fascinující možnosti vesmírného těžebního průmyslu. Co dalšího se skrývá hluboko pod povrchem naší planety a co může přinést budoucnost? To ukáže až čas.

Zdroje: vietnam.vn, iflscience.com, abc.net.au