Zvrat v příběhu Země
Srdce našeho světa, jádro, je složitá struktura z pevných a tekutých kovů. Ačkoli se všeobecně věřilo, že rotuje společně s planetou, nedávný výzkum odhalil nečekaný zvrat. Je možné, že kolem roku 2009 zastavilo svůj pohyb a začalo se otáčet v opačném směru. Toto odhalení zpochybňuje naše chápání dynamiky planety a nutí nás zpochybnit základní kameny geofyzikálních znalostí.
Vědci z Pekingské univerzity na základě analýzy dat seismických vln, která trvají více než šest desetiletí, naznačují oscilační chování jádra, které se podobá kyvadlu kývajícímu se sem a tam. Podle jejich pozorování má "kyvadlový efekt" cyklus přibližně 70 let. Zemské jádro by tedy mohlo měnit směr své rotace každých několik desetiletí. Co však pohání oscilační chování? To zůstává otevřenou otázkou.
Rozdílné teorie
Neocenitelným nástrojem pro rozluštění chování jádra jsou seismické vlny. Při analýze vyvodili autoři studie Xiaodong Song a Yi Yang "postupnou reverzaci vnitřního jádra", která naznačuje zhruba sedmiletý cyklus.
Svět geofyziky je však světem neustálých debat a vývoje. John Vidale, uznávaný seismolog z University of Southern California, sice oceňuje práci Songa a Yanga, ale zároveň upozorňuje na omezení našich současných modelů. Jeho výzkum, využívající seismická data z jaderných výbuchů, naznačuje mnohem kratší oscilační cyklus v délce přibližně šesti let.
Současně Hrvoje Tkalcic z Australské národní univerzity předpokládá délku cyklu 20 až 30 let. Rozdílnost těchto zjištění podtrhuje složitost jevu a problémy, kterým výzkumníci čelí.
Čtěte také
Synchronicity a důsledky
Ještě zajímavější jsou potenciální korelace tohoto oscilačního chování s dalšími geofyzikálními jevy. Vědci z Pekingské univerzity navrhují, že oscilace jádra by mohla být v souladu se změnami pozorovanými v magnetickém poli Země, a dokonce i s jemnými změnami délky našich dnů.
Tato synchronizace by mohla poskytnout vhled do složité souhry různých vrstev Země. Vykresluje obraz planety, kde jsou vrstvy od nejvnitřnějšího jádra až po vnější kůru propojeny v symfonii gravitačních interakcí a výměn hybnosti.
Na cestě k holistickému chápání
Záhadné chování zemského jádra žene vědeckou komunitu do neprobádaných vod. Přestože složitost jevu ještě plně nechápeme, slouží jako důkaz neustálé dynamiky planety. Vědci vroucně doufají, že se jim podaří podpořit integrovanější přístup k pochopení Země. Poznání naší planety jako dynamického, vzájemně propojeného systému by mohlo být klíčem k rozluštění záhady jejího jádra.
Čtěte také
Můžeme tedy říci, že Země stojí na prahu nových objevů a stále nás překvapuje a je pro nás výzvou. Obrácená rotace jejího jádra je jen kapitolou v dlouhé řadě jejích záhad. Jak budou vědci pronikat hlouběji, teprve čas ukáže, jaká další tajemství se skrývají v srdci našeho světa.
Zdroje: uk.news.yahoo.com, smithsonianmag.com, sciencenews.org