Tichý oceán, velkolepá a starobylá vodní plocha, se neustále zmenšuje. Kdysi byl srdcem superoceánu obklopujícího Pangeu, poslední známý superkontinent, a nyní ztrácí několik centimetrů ročně. Postupné zmenšování je způsobeno především neúprosným pohybem tektonických desek, zejména v oblastech známých jako subdukční zóny, kde se desky srážejí a jedna se zasouvá pod druhou. Ikonický "ohnivý kruh" je důkazem silných geologických procesů a funguje jako odtok vody ze dna oceánu.

Zdroj: Youtube

Zrod Amasie

Jak se Pacifik zmenšuje, vyvstává otázka: Co bude dál? Zatímco někteří vědci si představují budoucnost, kdy by se v expandujícím Atlantském oceánu mohl zrodit nový superkontinent, vědci z Curtin University nabízejí jinou perspektivu. Předpokládají vznik Amasie, superkontinentu, který vznikne srážkou Severní Ameriky a Asie. V tomto scénáři hraje Austrálie, i když není součástí názvu spojení, klíčovou roli při zpečeťování osudu Pacifiku.

Věda, která stojí za předpovědí

Odvážná předpověď není pouhou spekulací, ale je podložena sofistikovanými 4D geodynamickými modely, které využívají současná i historická data o dynamických deskách a pláště zpracovaná superpočítačem k předpovědi tektonického vývoje Země. Podle zemského vědce Chuana Huanga zjištění zpochybňují některé stávající teorie a posilují představu superkontinentálního cyklu, který se opakuje každých 600 milionů let.

Proměněný svět

Vznik Amasie bude předzvěstí dramatických změn na Zemi. Geolog Zheng-Xiang Li předpovídá výrazné změny mořské hladiny a klimatu, zejména v rámci rozsáhlých pevnin nového superkontinentu. Vyprahlé podmínky a extrémní výkyvy teplot by se v oblastech mohly stát normou.

I když nejnovější studie přidává novou kapitolu do budoucí debaty o budoucí geografii Země, není to konečné slovo. Jiné modely, například Novopangaea a Aurica, navrhují jiné výsledky, a to včetně uzavření Tichého i Atlantského oceánu. Každý model nabízí jedinečnou vizi budoucí Země, která navždy změní tvář naší planety.

Přetrvávající záhada vývoje Země

Teorie o zániku Tichého oceánu a vzniku Amasie nám připomíná, jak se povaha naší planety neustále mění. Studie publikovaná v časopise National Science Review je svědectvím o dynamickém a vyvíjejícím se světě, který obýváme a kde oceány a kontinenty jsou jen dočasnými prvky Země.

Zdroje: headtopics.com , edition.cnn.com , en.wikipedia.org