Existuje několik míst na světě, která se snaží přilákat nové obyvatele a učinit tak své komunity živějšími a více prosperujícími. Nabízejí různé formy finanční kompenzace, bezplatnou půdu a další výhody. Připravte se na cestu kolem světa, kde se dozvíme o úžasných destinacích, které lákají nové obyvatele.

Albinen, Švýcarsko – peníze pro dospělé i děti

Malá vesnice Albinen ve Švýcarsku se potýkala s klesajícím počtem obyvatel, a tak se rozhodla nabídnout finanční pobídky pro nové příchozí. Dospělí, kteří se sem přestěhují, mohou získat až 25 200 dolarů, zatímco děti mají šanci na nečekaný balíček 10 000 dolarů. Město se snaží oživit svou komunitu a zdá se, že strategie funguje. Má to jednu podmínku, nesmí vám být více jak 45 let.

Ponga, Španělsko – život v zapomenuté vesnici

Ponga je krásná vesnice ve Španělsku, ale počet obyvatel zde dramaticky klesal. Proto se rozhodla nabídnout atraktivní pobídky. Mladé páry, které se rozhodnou přestěhovat do Pongy, mohou získat 3 000 eur, navíc za každé dítě, které se zde narodí nebo bude přivedeno na svět, dostanou dalších 3 000 eur. Existuje však podmínka – nové rodiny se musejí zavázat k pobytu v Ponge po dobu alespoň pěti let.

Antikythéra, Řecko – ostrov s budoucností

Ostrov Antikythéra v Egejském moři dal jméno jednomu z nejslavnějších archeologických objevů – prvnímu "analogovému počítači", známému jako mechanismus z Antikythéry. Před několika lety zažil ostrov úbytek obyvatel, který klesl na 70. Avšak dnes se na ostrově nachází výzkumné středisko PANGEA, které studuje klimatické změny, a nové rodiny z pevninského Řecka se sem stěhují. Nabízí se jim bezplatné bydlení, stavební pozemek a měsíční příspěvek 500 eur po dobu tří let.

Legrad, Chorvatsko – historie za symbolickou cenu

Legrad, který býval druhým nejlidnatějším městem v Chorvatsku, čelil úbytku obyvatel. Nyní prodává domy za symbolickou cenu a stát je ochoten podpořit rekonstrukci s částkou přes 4 000 USD. Existují však podmínky – noví obyvatelé musí být finančně stabilní, mladší 40 let a souhlasit s tím, že zde budou žít více než 15 let.

Candela, Itálie: Malebné město hledá obyvatele

Candela, kdysi živé a prospívající městečko v Itálii, se ocitlo na pokraji zániku. S krásnými klikatými uličkami, barokní architekturou a bohatou historií má Candela vše, co by mohlo přilákat nové obyvatele. Bohužel se od šedesátých let počet obyvatel rapidně snížil a v současnosti zde žije méně než 2700 lidí. Aby se město zachránilo před úplným zánikem, rozhodl se starosta nabídnout finanční pobídky těm, kteří by sem přišli.

Nabídka je lákavá – jednotlivci mohou získat až 800 eur, zatímco rodiny se čtyřmi členy či více mají nárok na více než 2000 eur. Existuje však podmínka – přistěhovalci musejí najít práci s minimálním ročním příjmem 7500 eur, což znamená, že budou aktivními členy místní ekonomiky.

Irsko: Ráj pro začínající podnikatele

Irská vláda si uvědomuje důležitost podpory začínajících podniků a rozvoje ekonomiky. Proto zavedla program pro začínající podnikatele, který nabízí finanční prostředky a další výhody pro podnikatele z celého světa.

Program umožňuje úspěšným žadatelům získat až 50 000 eur na podporu svého podnikání. Kromě finanční pomoci obdrží povolení k pobytu a práci v Irsku po dobu dvou let. To znamená, že budou moci rozvíjet své podnikání v zemi s přívětivým podnikatelským prostředím.

Aljaška, USA: Přírodní ráj a finanční odměna

Pokud toužíte po životě v blízkosti divoké přírody, Aljaška by mohla být pro vás ideálním místem. A co víc, pokud se tam přestěhujete nyní, můžete získat roční finanční příspěvek jako pobídku.

Dividenda z Permanent Fund byla zavedena v roce 1976 jako způsob sdílení zisků z ropy s obyvateli Aljašky. Pokud zde budete žít po celý rok a budete mít nárok na tuto dividendu, můžete si přijít na přibližně 1600 dolarů ročně.

Stěhování do těchto míst může být vzrušujícím dobrodružstvím a zároveň můžete získat finanční odměnu za to, že pomůžete oživit a posílit tamní komunity. Takže pokud uvažujete o změně svého bydliště, možná byste měli zvážit lákavé nabídky a objevit nové možnosti a dobrodružství, která na vás čekají ve vybraných městech a vesnicích.

Zdroje: blog.blacklane.com, moneytransfers.com, expatnetwork.com