Když si představíte Chorvatsko, pravděpodobně se vám vybaví jeho malebná města a překrásné pobřeží. Ale málokdo ví, že na Balkáně existují také naprosto unikátní místa. Jedním z nich je například opuštěná letecká základna Željava. Tento komplex, který se nachází poblíž hranice s Bosnou a Hercegovinou, byl kdysi jednou z největších podzemních leteckých základen v Evropě. Dnes je však opuštěný a zchátralý a láká k prozkoumání dobrodruhy, kteří se odváží vkročit do těchto tajuplných prostor.

Zdroj: Youtube

Zrcadlo minulosti

Letecká základna Željava má bohatou historii, která sahá až do dob bývalé Jugoslávie. Během dvaceti let, od roku 1948 do roku 1968, byl tento komplex postaven jako jeden z největších a nejdražších vojenských stavebních projektů v Evropě. Jeho účelem bylo poskytnout Jugoslávii strategickou leteckou základnu a centrum pro vojenské operace. Zde bylo umístěno letiště s pěti přistávacími drahami a podzemní základna, která mohla ukrýt až 58 letadel. Kromě toho zde byly vybudovány radarové stanice, které měly za úkol chránit zemi.

Letecká základna Željava sloužila jako klíčový prvek jugoslávského obranného systému. Jejím účelem bylo poskytnout zemi schopnost rychlého a účinného reagování na případné hrozby. Výstavba komplexu byla inženýrským mistrovským dílem své doby a byla spojena s obrovskými náklady. Željava byla připravena čelit různým typům útoků a byla dokonce navržena tak, aby odolala jadernému bombardování.

Pád a zničení základny Željava

Tragédie přišla na konci 80. let 20. století, kdy propukla jugoslávská válka. Letecká základna Željava se stala bojištěm a byla nakonec zničena. Při ústupu Jugoslávské lidové armády byla většina komplexu, včetně podzemních prostor a přistávacích drah, zlikvidována. Toto kdysi impozantní letiště se proměnilo v trosky, které jsou dnes tichým svědkem krutých válečných událostí.

Prohlídka opuštěného komplexu

Dnes je letecká základna Željava opuštěná a chátrá. Její budovy a tunely jsou poznamenány časem. Nicméně toto místo stále přitahuje pozornost dobrodruhů, milovníků urbexu a historie. Návštěvníci mají příležitost prozkoumat tajemné tunely a procházet se po zchátralých budovách, které kdysi sloužily jako domov vojenskému personálu.

Pokud se rozhodnete navštívit leteckou základnu Željava, nezapomeňte si přibalit silnou svítilnu a teplé oblečení, protože podzemní prostory jsou temné a chladné. Dbejte na bezpečnostní opatření a vyhněte se zakázaným oblastem, protože okolí je stále nebezpečné kvůli aktivním minovým polím.

Nezapomenutelný symbol minulosti

Opuštěná letecká základna Željava je fascinujícím a tajemným místem, které nabízí pohled do minulosti Balkánu. Přestože je dnes zchátralá a opuštěná, stále si uchovává svou jedinečnost a přitahuje zvědavé návštěvníky, kterým připraví nezapomenutelný zážitek.

Zdroje: sometimes-interesting.com, idnes.cz, magazin.pluska.sk