Dne 4. června 1989, na Transsibiřské magistrále nedaleko města Aša v Čeljabinské oblasti, došlo k nejhoršímu vlakovému neštěstí v dějinách Ruska a SSSR. Dvě soupravy vlaků se střetly a způsobily katastrofální následky – 575 lidí přišlo o život a mnoho dalších utrpělo zranění. Proč se tato tragédie stala a proč byla záchranná akce tak omezená?

Fatální následky nevinného zpoždění

Zdroj: Youtube

Příčiny nehody byly dvě a navzájem se propojily. Začalo to nevinně, když se jeden z vlaků o pár minut zpozdil. Toto zdánlivě nepodstatné zpoždění se však stalo osudným faktorem, který měl fatální dopad. Druhou klíčovou událostí byla exploze plynovodu Západní Sibiř – Ural – Povolží poblíž tratě. Propan a butan unikající z narušeného potrubí vytvořily neviditelné plynové jezero, jehož osudovou jiskrou se stala právě ta několikaminutová odchylka od jízdního řádu.

Rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky

Technici byli konfrontováni s náhlým poklesem tlaku v plynovodu, avšak místo toho, aby okamžitě zakročili, rozhodli se zvýšit průtok plynu, což vedlo k urychlenému unikání plynné směsi z pukliny. Několik hlášení od obyvatel ohledně zápachu plynu v okolí tratě bylo bohužel ignorováno. To vše nakonec vedlo k ničivému střetu dvou vlakových souprav.

Děsivé následky katastrofy

Následky tragédie byly zhola hrozivé. Z celkového počtu 575 obětí tvořily asi čtvrtinu děti, které se vydávaly na dovolenou do dětských táborů. Zraněno bylo dalších asi 600 lidí, z nichž mnoho utrpělo trvalá zranění, jako amputace končetin nebo poškození mozku. Exploze vykolejila 11 vagónů, z nichž sedm bylo zcela zničeno, a 350 metrů železniční tratě bylo zdevastováno.

Boj o přežití v odlehlé oblasti

Bohužel, ani záchranná akce nebyla zrovna příkladná. V této odlehlé části Sibiře byla dostupnost záchranných služeb omezená, a tak byly k dispozici pouhé dvě sanitky. Kromě toho se oblast potýkala s komplikacemi v důsledku exploze, což situaci ještě zhoršilo. Záchranné týmy musely využít nákladní vlak k přepravě zraněných do nemocnic, čímž se omezily jejich záchranné kapacity.

Následné vyšetřování a soudní proces

Po tragédii následovalo šestileté soudní řízení, které vedlo k obvinění devíti osob, převážně techniků odpovědných za plynovod. Bohužel, zodpovědnost se přisoudila převážně nižším pracovníkům, kteří byli odsouzeni k relativně mírným trestům v maximální výši pěti let.

Dodnes město Aša uctívá památku obětí této tragédie. Během každoročního setkání u pomníku obyvatelé drží minutu ticha, aby si připomněli nevinné životy, které byly náhle přerušeny, a aby vyjádřili soustrast rodinám zemřelých. Tato hrozná událost nás stále upozorňuje na důležitost odpovědného jednání a důkladného zabezpečení infrastruktury, aby se podobné tragédie nemusely opakovat.

Zdroje: dotyk.cz, idnes.cz, ct24.ceskatelevize.cz